Money.plTechnologieNauka i wiedzaSłownik naukowyWielki Wybuch
A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z

Wielki Wybuch

Wielki Wybuch to jedna z teorii dotyczącej powstania kosmosu. To początek czasu, przestrzeni i materii tworzących wszechświat. Jako pierwszy o istnieniu Wielkiego Wybuchu mówił G. Gamow w połowie XX wieku. Podstawą teorii o Wielkim Wybuchu jest model rozszerzającego się wszechświata opracowany przez A.A. Friedmana. Współcześnie Wielki Wybuch jest teorią przyjętą w nauce i ciągle udoskonalaną. Teoria Wielkiego Wybuchu mówi, że wszechświat narodziła się jako punkt o wysokiej temperaturze i gęstości, który ulegał gwałtownego rozszerzaniu tzw. procesowi inflacji. Zatem wszechświat wyłonił się z gęstej i gorącej osobliwości. Początkowo naukowcy byli sceptycznie nastawieni do teorii Wielkiego Wybuchu, dopiero w latach 60., dzięki odkryciu mikrofalowego promieniowania tła, do teorii Wielkiego Wybuchu przekonali się naukowcy. Duże postępy w teorii Wielkiego Wybuchu poczyniono w latach 90. i pierwszej dekadzie XXI wieku.

 

źródło:pl.wikipedia.org

Zobacz także
 • tropopauza

  Warstwa atmosfery ziemskiej między troposferą, a stratosferą w której temperatura powietrza nie zmienia się. Położona jest zwykle średnio między 11 a 15 km nad powierzchnią Ziemi.

 • apoastron

  Punkt na orbicie najbardziej oddalony od gwiazdy centralnej.

 • peryhelium

  Także: periheliumPunkt na orbicie ciała okrążającego Słońce (np. planety), w którym jest ono najbliżej Słońca.

 • błękitna planeta

  Zobacz:Ziemia

 • GMO

  GMO to skrót od angielskiego pojęcia genetically modified organism oznaczającego organizmy, w przypadku których zmieniono ich geny metodami inżynierii...

Czytaj w Money.pl