Money.plTechnologieNauka i wiedzaSłownik naukowyWatykan
A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z

Watykan

Watykan jest siedzibą najwyższych władz Kościoła katolickiego, rezyduje w nim papież. Miasto to połączone jest unią personalną i funkcjonalną ze Stolicą Apostolską. Obywatelami Watykanu są głównie dostojnicy kościelni, zakonnice, księża oraz Gwardia Szwajcarska.

 

Poza tym do pracy przychodzi około 3000 osób mieszkających poza murami Watykanu, są to pracownicy sklepów, poczty, dworca kolejowego, służby medycznej, radia oraz gazet. Obywatelstwo watykańskie jest wyłącznie tymczasowe, a kardynałowie otrzymują je jedynie na czas pobytu w Rzymie.

 


Gospodarka Watykanu oparta jest jedynie na dochodach z wizyt w muzeach oraz pielgrzymek, ze sprzedaży rękodzieł, z emisji znaczków pocztowych, oraz z inwestycji na rynkach finansowych. Ponadto Watykan ma prawo bicia własnych monet, które są często bardzo unikalne pod względem numizmatycznym. Poza tym posiada również swoją własna rozgłośnie radiową oraz gazetę, na jego terenie znajduje się mała stacja kolejowa. Państwo Watykańskie posiada odrębny od Stolicy Apostolskiej bilans finansowy.

Zobacz także
 • Wzór na tarcie ślizgowe

  Tarcie ślizgowe to tarcie, które występuje na styku dwóch ciał stałych, w momencie kiedy ciała przesuwają się względem siebie lub gdy ciała spoczywają względem siebie a istnieje siła dążąca do...

 • Past Simple

  Past Simple to czas przeszły prosty. Dotyczy wydarzeń, zjawisk, osób z przeszłości. Typowe dla czasu przeszłego są określenia dotyczące daty wykonywania danej...

 • Wzór na cosinus

  Funkcja cosinus jest jedną z czterech funkcji trygonometrycznych. Funkcje te działają na kątach, definiuje się je w trójkącie prostokątnym jako stosunki odpowiednich boków. Cosinusem kąta ostrego...

 • pas planetoid

  Także: pierścień planetoid, pas asteroidObszar Systemu Słonecznego między orbitami Marsa i Jowisza (2,2 - 3,3 j. a.), w którym znajduje się ogromna większość (95%) planetoid.

 • aberracja sferyczna

  Wada soczewki o powierzchni sferycznej, polegająca na tym, że promienie świetlne załamywane w okolicach środka soczewki oraz w pobliżu jej brzegów skupiają się w różnych ogniskach.

Czytaj w Money.pl