Money.plTechnologieNauka i wiedzaSłownik naukowyTrójkąt równoramienny
A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z

Trójkąt równoramienny

W matematyce trójkąt równoramienny to taki trójkąt, w którym dwa boki mają taka samą długość a kąty przy podstawie taką samą miarę. W sytuacji, gdy wysokość zostanie opuszczona z wierzchołka trójkąta, podzieli trójkąt równoramienny na dwa jednakowe mniejsze trójkąty a podstawę na da równe odcinki. Wysokość w trójkącie równoramiennym zawiera w sobie symetralną podstawy oraz dwusieczną kąta. Trójkąt równoramienny wygląda w następujący sposób:

Aby obliczyć pole trójkąta równoramiennego należy zastosować wzór:

Gdzie:

a – oznacza długość boku

h – podstawę

Wzór na pole trójkąta równoramiennego wyznaczyć wykorzystując twierdzenie Pitagorasa. Wysokość trójkąta dzieli jego podstawę na połowę, więc z wykorzystaniem boków a i b możemy wyznaczyć wzór na pole.

Wzór na obwód trójkąta wygląda następująco:

Gdzie:

a i b to długości boków

Trójkąt równoramienny najłatwiej wyznaczyć za pomocą cyrkla.

Szczególne przypadki trójkąta równoramiennego to trójkąt równoboczny oraz trójkąt prostokątny. W geometrii równoramienny może być także trapez, którego ramiona są takiej samej długości, a kąty pomiędzy nimi a podstawą są sobie równe.

 

źródło:pl.wikipedia.org

Zobacz także
 • astronomia sferyczna

  Jeden z najstarszych działów astronomii, zajmujący się matematycznym opisem zjawisk na niebie (sferze niebieskiej). To pojęcie można także traktować jako synonim astrometrii.

 • godzina

  1) Jednostka czasu równa 1/24 doby = 60 minut = 3600 sekund. Oznaczenie skrótowe: h, godz. 2) Jednostka miary kątowej równa 1/24 kąta pełnego = 15 stopni = 60 minut kątowych. Oznaczenie skrótowe:...

 • Wzór na moc prądu stałego

  Prąd stały charakteryzuje się stałą wartością natężenia oraz kierunkiem przepływu. Zaletą prądu stałego jest to, że w przypadku zasilania takim prądem wartość chwilowa dostarczanej mocy jest...

 • Hoyle, Fred

  24.06.1915 - 20.08.2001Urodzony w północnej Anglii, wykształcony w dziedzinie matematyki i fizyki teoretycznej w Cambridge. W czasie wojny pracował nad rozwojem technik radarowych. W Uniwersytecie...

 • orbita oskulacyjna

  Teoretyczna orbita keplerowska, która jest styczna do rzeczywistej orbity ciała, taka, że prędkość na orbicie oskulacyjnej jest równa prędkości ciała w punkcie styczności.

Czytaj w Money.pl