Teleskop to urządzenie służące do obserwowania odległych obiektów. Za jego pomocą możemy prowadzić obserwacje wizualne lub też fotografować obiekty astronomiczne. Działa na zasadzie zbierania promieniowania elektromagnetycznego (np. światła widzialnego). Pierwsze teleskopy znane w dziejach ludzkości zostały skonstruowane na początku XVII wieku za pomocą soczewek ze szkła. Wtedy znalazły zastosowanie m.in. w działaniach militarnych i w astronomii.
Istnieje kilka typów teleskopów:
Obecnie słowo teleskop odnosi się do urządzeń, które wykrywają różne zakresy widma elektromagnetycznego. Ostatnio popularnym teleskopem był teleskop Hubble'a umieszczony poza atmosferą ziemską. Dzięki takiej lokalizacji teleskop dostarcza dokładniejsze dane i obrazy kosmosu. Za orbitujący poza atmosferą ziemską teleskop Hubble'a odpowiada NASA.
źródło:pl.wikipedia.org
Jednostka mocy w układzie SI, równoważna jednemu dżulowi energii na sekundę. Oznaczenie skrótowe: W. Nazwa jednostki pochodzi od nazwiska brytyjskiego wynalazcy i inżyniera Jamesa Watta.
Jedna z najstarszych nauk przyrodniczych, która opisuje ciała niebieskie w kategoriach ich położenia, ruchu, rozmiarów, składu i wyglądu. W przedmiocie swoich badań skupiona jest na chemii, fizyce,...
Gromada (na ogół kilkuset) grawitacyjnie luźno ze sobą powiązanych gwiazd zwykle spotykana w pobliżu dysku naszej lub innych galaktyk.
Prawo powszechnego ciążenia Newtona to ogólne prawo fizyczne, bazujące na empirycznych obserwacjach Newtona, które nazwał on indukcją (wpływem). Newton w swoich założeniach głosi o tym, że siła...
Jakiś obiekt, naturalny (księżyc) lub sztuczny (czyli wykonany przez człowieka), który krąży wokół innego ciała niebieskiego. Mają one względnie małą masę. Poruszają się po drogach zwanych orbitami.