Money.plTechnologieNauka i wiedzaSłownik naukowyTablica Mendelejewa
A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z

Tablica Mendelejewa

Tablica Mendelejewa, popularnie nazywana układem okresowym pierwiastków, to zestawienie wszystkich pierwiastków chemicznych w postaci rozbudowanej tabeli uporządkowanych według rosnącej liczby atomowej. W tablicy Mendelejewa pierwiastki są pogrupowane również według cyklicznie pojawiających się podobieństw właściwości zgodnie z prawem okresowości określonym Dmitrija Mendelejewa. Mendelejew w 1869 roku zestawił w tabelę wszystkie wówczas znane pierwiastki chemiczne szeregując je według mas atomowych. Naukowiec zwrócił uwagę, że właściwości pierwiastków powtarzają się okresowo, a ewentualne odstępstwa wyjaśnił istnieniem nieznanych jeszcze pierwiastków. Prawo okresowości jest podstawą konstrukcji układu okresowego.

Tablica Mendelejewa już niedługo może zostać poszerzona o kolejne pierwiastki. Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej (IUPAC) podała, że istnieją dowody na występowanie 118 pierwiastków. Obecnie w tablicy znajdują się pierwiastki o liczbach atomowych od 1 do 112 oraz 114 i 116. Pierwiastki o liczbach 113, 115, 117 i 118 muszą zostać jeszcze potwierdzone przez naukowców, wtedy też zostaną oficjalnie uznane przez IUPAC i dodane do tablicy Mendelejewa.

 

źródło:pl.wikipedia.org

Zobacz także
 • pas planetoid

  Także: pierścień planetoid, pas asteroidObszar Systemu Słonecznego między orbitami Marsa i Jowisza (2,2 - 3,3 j. a.), w którym znajduje się ogromna większość (95%) planetoid.

 • populacja I i II

  Zgrubny podział gwiazd wprowadzony przez W. Baadego w latach 1940. Populacja I oznacza gwiazdy względnie młode, występujące w ramionach spiralnych galaktyk, zwykle w sąsiedztwie gazu i pyłu....

 • kosmonautyka

  Zob. astronautyka

 • Wzór na pole koła

  Koło jest figurą geometryczna, w której zbiór elementów przestrzeni odległych od środka jest nie większy niż promień zgodnie z obowiązującą w danej przestrzeni metryką. Koło definiuje się również...

 • Trojańczycy

  Grupa planetoid skupiona wokół punktów libracyjnych L4 i L5 układu Słońce - Jowisz nazwana tak na cześć bohaterów Iliady. Jowisza poprzedza grupa Greków, a za nim podąża grupa Trojańczyków.