Money.plTechnologieNauka i wiedzaSłownik naukowyStatystyka
A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z

Statystyka

Statystyka jest to nauka zajmująca się ilościowymi metodami badań. Jej podstawowym przedmiotem jest poznanie prawidłowości zjawisk. Statystykę dzieli się na statystykę opisową oraz statystykę matematyczną. Pierwsza z nich zajmuje się metodami zbierania i prezentacji informacji statystycznych, a druga opierająca się na rachunku prawdopodobieństwa, pozwala uogólniać wyniki oraz oceniać dokładność i wiarygodność. Statystyka matematyczna wnioskuje na podstawie danych o zbiorowości wybranych w sposób losowy. Statystyka bada problemy socjologiczne, demograficzne, ekonomiczne za pomocą szeregu metod naukowych (m.in. analiza wariancji, analiza czynnikowa, analiza kanoniczna). Statystyka jest wykorzystywana w wielu dziedzinach nauki np. demografii, biometrii, fizyce statystycznej, socjologii, termodynamiki.

Początki statystyki sięgają czasów dokonywania powszechnych spisów ludności tj. zbierania informacji o ludności. Spisy były powszechnie stosowane na terenie starożytnego Rzymu. Z czasem statystyka zaczęła się szybko rozwijać. Ulepszano metody pozyskiwania danych, opisu i analizy. Szybko też zaczęto rozwijać metody matematyczne, szczególnie teorię prawdopodobieństwa zajmującą się zdarzeniami i losowymi.

 

źródło:pl.wikipedia.org

Zobacz także
 • Boltzmann, Ludwig Eduard

  1844 - 1906Fizyk austriacki. Autor fundamentalnych prac z kinematycznej teorii gazów. Stworzył podstawy współczesnej teorii promieniowania.

 • Hall, Asaph

  15.10.1829 - 22.11.1907Astronom amerykański, który odkrył 2 księżyce Marsa: Deimosa i Fobosa.

 • astronomia sferyczna

  Jeden z najstarszych działów astronomii, zajmujący się matematycznym opisem zjawisk na niebie (sferze niebieskiej). To pojęcie można także traktować jako synonim astrometrii.

 • Wielki Wóz

  Siedem najjaśniejszych gwiazd w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy: Alioth, Dubhe, Alkaid, Mizar, Merak, Phecda, Megrez. Gwiazdy te tworzą na niebie łatwy do rozpoznania, charakterystyczny układ.

 • gaz międzygwiazdowy

  Bardzo rozrzedzony gaz, który istnieje w przestrzeni między gwiazdami.

Czytaj w Money.pl