Statystyka jest to nauka zajmująca się ilościowymi metodami badań. Jej podstawowym przedmiotem jest poznanie prawidłowości zjawisk. Statystykę dzieli się na statystykę opisową oraz statystykę matematyczną. Pierwsza z nich zajmuje się metodami zbierania i prezentacji informacji statystycznych, a druga opierająca się na rachunku prawdopodobieństwa, pozwala uogólniać wyniki oraz oceniać dokładność i wiarygodność. Statystyka matematyczna wnioskuje na podstawie danych o zbiorowości wybranych w sposób losowy. Statystyka bada problemy socjologiczne, demograficzne, ekonomiczne za pomocą szeregu metod naukowych (m.in. analiza wariancji, analiza czynnikowa, analiza kanoniczna). Statystyka jest wykorzystywana w wielu dziedzinach nauki np. demografii, biometrii, fizyce statystycznej, socjologii, termodynamiki.
Początki statystyki sięgają czasów dokonywania powszechnych spisów ludności tj. zbierania informacji o ludności. Spisy były powszechnie stosowane na terenie starożytnego Rzymu. Z czasem statystyka zaczęła się szybko rozwijać. Ulepszano metody pozyskiwania danych, opisu i analizy. Szybko też zaczęto rozwijać metody matematyczne, szczególnie teorię prawdopodobieństwa zajmującą się zdarzeniami i losowymi.
źródło:pl.wikipedia.org
Także: mimośródOdchyłka kształtu orbity od koła mierzona stosunkiem (a - b)/(a + b), gdzie a i b odpowiednio długa i krótka oś orbity (elipsy).
Widoczna powierzchnia Słońca lub innego ciała niebieskiego na tle nieba.
Stała grawitacji wyrażona w jednostkach, którymi są jednostka astronomiczna, masa Słońca i doba. K = 0,017202099.
Planeta Układu Słonecznego, szósta licząc w kolejności rosnącej od Słońca. Promień orbity 1429,40 mln km (9,54 AU), okres obiegu 29,458 lat, promień 60268 km, masa 5,68e26 kg, obrót wokół osi 0,45...
Homo sapiens, inaczej człowiek rozumy, to gatunek ssaka z rodziny człowiekowatych, który jest jedynym przedstawicielem rodzaju Homo występującym współcześnie....