Money.plTechnologieNauka i wiedzaSłownik naukowyPresent Continous
A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z

Present Continous

Present Continous, nazywany również Present Progressive Tense, to czas teraźniejszy ciągły. Obok czasu Present Simple jest jednym z najczęściej stosowanych w języku angielskim. należy też do jednych z najprostszych zagadnień w gramatyce języka angielskiego. Zdanie twierdzące w Present Continous tworzymy poprzez dodanie do czasownika końcówki –ing oraz umieszczenie przed głównym czasownikiem czasownika posiłkowego 'to be' odmienionego przez osoby (am, are, is). Przykładowe zdanie twierdzące w Present Continous wygląda następująco:

Izzy is eating her breakfest.

Aby utworzyć pytanie nalezy posłużyć się inwersją (odwróceniem). Inwersja polega na zamianie kolejności w zdaniu podmiotu z czasownikiem posiłkowym 'to be'. Przykładowe pytanie brzmiałoby następująco:

Is Izzy eating her breakfest?

W celu stworzenia zdania przeczącego należy dodać do zdania twierdzącego słowo 'not' i umieścić je po czasowniku posiłkowym 'to be'. Przykład:

Izzy is not eating breakfest (= Izzy isn't eating breakfest)

Czas Present Continous stosuje się, aby wyrazić czynności trwające w chwili mówienia, czynności dziejące się w obrębie teraźniejszości, do wyrażenia zdarzeń przyszłych wcześniej zaplanowanych, do czynności powtarzających się stale w celu wyrażenia znużenia lub irytacji oraz do wyrażenia aktualnych zmian, trendów i rozwoju sytuacji.

Zobacz także
 • Lisek

  zob. Lis

 • fotometria

  Gałąź astrofizyki zajmująca się pomiarami widomej jasności ciał niebieskich.

 • Wzór na długość fali

  Długość fali to najmniejsza odległością pomiędzy dwoma fragmentami o tej samej fazie drgań. Jeśli w jednym punkcie wychylenie zwiększa się a w drugim maleje, to punkty te znajdują się w fazach...

 • jednostka astronomiczna

  ozn.: AU, j.a.Jednostka długości równa średniej odległości Ziemia-Słońce. Jest to długość wielkiej półosi orbity Ziemi wokół Słońca. 1 AU = 1,4959789 x 1011 m.

 • Kolonoskopia

  Kolonoskopia jest metodą badania dolnego odcinka przewodu pokarmowego, polega ona na oglądaniu wnętrza jelita grubego. Wykonuje ją się poprzez wprowadzenie...

Czytaj w Money.pl