Money.plTechnologieNauka i wiedzaSłownik naukowyPrędkość dźwięku
A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z

Prędkość dźwięku

Prędkość dźwięku jest to prędkość rozchodzenia się fal dźwiękowych w danym ośrodku. Prędkość dźwięku w substancjach jest uzależniona od tempa przekazywania energii drgań kolejnym cząsteczkom. W powietrzu prędkość rozchodzenia się dźwięku wynosi 340,3 m/s, co w przybliżeniu wychodzi  1225 km/h. Prędkość dźwięku zmienia się, gdy zmianom ulegają parametry powietrza. Spadek temperatury i ciśnienia atmosferycznego powoduje, że prędkość dźwięku maleje. Zatem prędkość dźwięku maleje wraz ze wzrostem wysokości lotu – o 10 km/n co 696 metrów.

Prędkość dźwięku ma ogromne znaczenie w lotnictwie, głównie ze względu na istnienie bariery dźwięku, która do niedawna była niepokonana. Jako pierwszy człowiek prędkość dźwięku przekroczył Felix Baumgartner wykonując skok swobodny z wysokości 36, 576 km nad Ziemią. Astronauta osiągnął prędkość 1342 km/h. Przy okazji pobicia prędkości dźwięku, pobił trzy inne rekordy. Jego lot balonem był najwyższym lotem załogowym, a spadek swobodny trwał najdłużej na świecie (ponad 5 minut). Dodatkowo dokonał też najwyższego skoku spadochronowego.

 

źródło:pl.wikipedia.org

Zobacz także
 • Układ Słoneczny

  Układ Słoneczny to układ planetarny składający się ze Słońca oraz wszystkich ciał niebieskich z nim powiązanych. Po pojęciem ciała niebieskie określa się...

 • Przypkowski, Feliks

  1872 - 1951Lekarz, miłośnik astronomii, twórca dostrzegalni astronomicznej i kolekcji zegarów słonecznych w Jędrzejowie.

 • mechanika nieba

  Gałąź astronomii, która zajmuje się głównie mechaniką ruchu ciał niebieskich (głównie planet i satelitów) pod działaniem sił grawitacji w przestrzeni.

 • Wzór na falę mechaniczną

  Fale mechaniczne mogą być falami podłużnymi ( np. fala dźwiękowa ) lub poprzecznymi (np. fala powstała na linie).  Jest to fala, która rozchodzi się w ośrodkach sprężystych poprzez...

 • pozytron

  Cząstka elementarna, która ma w przybliżeniu taką samą masę jak elektron, ale posiada pozytywny (dodatni) ładunek elektryczny.

Czytaj w Money.pl