Money.plTechnologieNauka i wiedzaSłownik naukowyPrędkość dźwięku
A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z

Prędkość dźwięku

Prędkość dźwięku jest to prędkość rozchodzenia się fal dźwiękowych w danym ośrodku. Prędkość dźwięku w substancjach jest uzależniona od tempa przekazywania energii drgań kolejnym cząsteczkom. W powietrzu prędkość rozchodzenia się dźwięku wynosi 340,3 m/s, co w przybliżeniu wychodzi  1225 km/h. Prędkość dźwięku zmienia się, gdy zmianom ulegają parametry powietrza. Spadek temperatury i ciśnienia atmosferycznego powoduje, że prędkość dźwięku maleje. Zatem prędkość dźwięku maleje wraz ze wzrostem wysokości lotu – o 10 km/n co 696 metrów.

Prędkość dźwięku ma ogromne znaczenie w lotnictwie, głównie ze względu na istnienie bariery dźwięku, która do niedawna była niepokonana. Jako pierwszy człowiek prędkość dźwięku przekroczył Felix Baumgartner wykonując skok swobodny z wysokości 36, 576 km nad Ziemią. Astronauta osiągnął prędkość 1342 km/h. Przy okazji pobicia prędkości dźwięku, pobił trzy inne rekordy. Jego lot balonem był najwyższym lotem załogowym, a spadek swobodny trwał najdłużej na świecie (ponad 5 minut). Dodatkowo dokonał też najwyższego skoku spadochronowego.

 

źródło:pl.wikipedia.org

Zobacz także
 • Iloczyn

  Iloczyn to jedno z czterech podstawowych, obok dodawania, odejmowania i dzielenia, działań arytmetycznych w matematyce. Polega na mnożeniu przez siebie liczb....

 • czas zimowy

  Czas obowiązujący w Polsce w okresie miesięcy zimowych. Zob. czas środkowoeuropejski.W wielu krajach obowiązuje zmiana czasu na letni/zimowy określana administracyjne.

 • Atlas

  Mały wewnętrzny księżyc Saturna, drugi wg kolejności rosnącej od planety. Odkrywca: R. Terrile (1980). Wielka półoś orbity 137.670 km, okres orbitalny 0,602 dnia, promień 15 km (20 x 10 km). Jego...

 • gauss

  Jednostka gęstości strumienia magnetycznego; miara wielkości pola magnetycznego w danym miejscu.

 • antyapeks

  Punkt na sferze niebieskiej przeciwległy do apeksu.

Czytaj w Money.pl