Money.plTechnologieNauka i wiedzaSłownik naukowyPapież
A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z

Papież

Papież tłumacząc najprościej jest biskupem Rzymu, zwierzchnikiem Kościoła katolickiego oraz Stolicy apostolskiej, jednak przede wszystkim jest „głową Państwa Watykańskiego”. Obecnie papieżem sprawującym władzę jest Benedykt XVI.

 

 


 

Panujący biskupi posiadali dużą autonomię, jednak od początku Rzym jako stolica Cesarstwa Rzymskiego miał szczególną pozycję. W pierwszym wieku podczas konfliktu, który pojawił się we wspólnocie w Koryncie (wspólnota ta odwołała biskupa) o rozstrzygnięcie tego problemu poproszono właśnie biskupa Rzymu, którym w tym okresie był Klemens I. Jego odpowiedź zachowała się jako jeden z najstarszych tekstów patrystycznych.Z tego powodu oraz kilku innych w 1870 roku I sobór watykański uchwalił dogmat o nieomylności papieża. Dlatego też papież stał się głową Kościoła rzymskokatolickiego i katolickich Kościołów wschodnich. Przy czym godność papieża jest dożywotnia, możliwe jest dobrowolne zrzeczenie się jej, określane mianem - renuntiatio. Po śmierci lub ustąpieniu papieża zwoływane jest konklawe, czyli zgromadzenie kardynałów Świętego Kościoła Rzymskiego dla wybrania nowego papieża.

Zobacz także
 • planeta pozasłoneczna

  także: egzoplaneta Planeta krążąca wokół gwiazdy innej niż Słońce. Takich obiektów znanych jest obecnie ponad 400 i liczba ta ciągle rośnie. Astronomowie nie są zgodni co do ścisłej definicji...

 • lepkość

  Wewnętrzne tarcie danej substancji. Miara, lub właściwość substancji stanowiąca o jej płynności; substancje o dużej lepkości są mało płynne, podczas te, których lepkość jest mała są bardziej płynne.

 • AAVSO

  Amerykańskie Stowarzyszenie Obserwatorów Gwiazd Zmiennych (American Association of Variable Star Observers). Założone przez Pickeringa w roku 1911 miłośnicze towarzystwo prowadzące do dziś bardzo...

 • Europejskie Obserwatorium Południowe

  Zob. ESO

 • gwiazda zmienna typu T Tauri

  Gwiazdy zmienne, które charakteryzują się bardzo szybkimi i nieregularnymi pulsacjami. Przypuszcza się, że są to bardzo młode, może nawet nowonarodzone, gwiazdy.

Czytaj w Money.pl