Money.plTechnologieNauka i wiedzaSłownik naukowyLiczba Pi
A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z

Liczba Pi

Liczba Pi jest to stała matematyczna, która pojawia się w wielu dziedzinach matematyki i fizyki. Liczbę Pi można definiować na kilka sposobów. Oto niektóre z nich:

 • - liczba Pi jest równa stosunkowi długości obwodu koła do długości jego średnicy
 • - liczba Pi to także pole koła o promieniu równym 1
 • - liczbę Pi można określić jako najmniejszą dodatnią wartość, dla której sin (x) = 0

 

Liczba Pi jest liczbą nieskończoną, w zaokrągleniu do dwóch miejsc po przecinku wynosi 3,14.

Ciekawostką związaną z liczbą Pi jest regularne bicie rekordu na zapamiętanie jak najwięcej cyfr znajdujących się po przecinku. Aktualny światowy rekord należy do Japończyka Akiry Haraguchi, który podał liczbę Pi z dokładnością 100 tysięcy miejsc po przecinku! Pobił tym samym swój wcześniejszy rekord, w którym zapamiętał 83 431 cyfr po przecinku!

14 marca obchodzi się nieoficjalne Dzień Liczby Pi. Data nie została wybrana przypadkowa, ponieważ ma wzbudzać skojarzenia z pierwszymi cyframi rozszerzenia liczby Pi. Pierwsze obchody Dnia Liczby Pi miały miejsce w 1988 roku.

 

źródło:pl.wikipedia.org

Zobacz także
 • Armiński, Franciszek

  1789 - 1848Pierwszy profesor astronomii na utworzonym w 1816 r. Uniwersytecie Warszawskim. Założyciel i pierwszy dyrektor Obserwatorium Warszawskiego, oficjalnie otwartego w 1826 r.

 • Wzór na przekątną kwadratu

  Kwadrat to czworokąt, który ma wszystkie boki i kąty równe, przy czym kąty mają miarę 90 stopni. Własności charakterystyczne dla kwadratów to: cztery osie symetrii, dwie z nich to proste...

 • FIRST

  Far Infra-Red and Submilimetre TelescopeTeleskop kosmiczny do obserwacji w dalekiej podczerwieni budowany przez ESA.Więcej: R.Szczerba et al. Post. Astr. 2000, z. 4, s. 154.

 • mimośród

  zob. ekscentryczność orbity

 • Ananke

  Księżyc Jowisza, trzynasty wg kolejności rosnącej od planety. Odkrywca: S. Nicholson (1951). Wielka półoś orbity 21.200.000 km, okres orbitalny 631 dni, promień 15 km, masa 3,82e16 kg. Porusza się...

Czytaj w Money.pl