Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plTechnologieNauka i wiedzaSłownik naukowyKardynał
A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z

Kardynał

Kardynał jest określeniem najwyższej zaraz po papieżu godności kościelnej w Kościele katolickim. Kardynałów nominuje papież, wybierając ich spośród mężczyzn, którzy aktualnie mają przynajmniej święcenia prezbiteriatu.

 

 

 

Papież dokonuje promocji mianowanych kardynałów na konsystorzu. Ponadto kardynałowie mianowani są przez papieża według jego własnego uznania, jednakże po zasięgnięciu opinii członków Kolegium Kardynalskiego na temat kardynałów. Tradycyjnie rzecz ujmując wyróżnia się trzy stopnie kardynałów: kardynałowie biskupi (którym przydzielono, bez sankcji kanonicznej (od lat 60. XX w.) – diecezję podrzymską – suburbikalną), kardynałowie prezbiterzy (którzy mają przydzielony kościół tytularny w Rzymie) i kardynałowie diakoni (mają przydzielony kościół stanowiący diakonię).

 


Papież mianować może kardynała in pectore co dosłownie oznacza w sercu, nie ogłaszając jego nazwiska z istotnych powodów, takiemu kardynałowi obowiązki i prawa przysługują dopiero w momencie ogłoszenia jego nazwiska, z pierwszeństwem od daty nominacji.

Zobacz także
 • parsek

  ozn.: pc, dawniej: psJednostka długości równa odległości, z której widać odcinek równy promieniowi orbity Ziemi (1 AU) pod kątem 1''. Nazwa (par-sek) pochodzi z faktu, iż jest to odległość równa...

 • gwiazdy spektroskopowo podwójne

  Gwiazdy, których podwójną naturę można odkryć spektroskopem poprzez okresowe zmiany położenia linii widmowych należących do poszczególnych gwiazd.

 • Andromeda

  łac. Andromeda, dop. łac. Andromedae, oznaczenie skrótowe: And Duży gwiazdozbiór nieba północnego, w niewielkiej części znajdujący się w pasie Drogi Mlecznej, częściowo okołobiegunowy. W Polsce...

 • planety pozasłoneczne

  Planety krążące wokół innych gwiazd (a nie wokół Słońca).

 • miesiąc syderyczny

  zob. miesiąc gwiazdowy