Money.plTechnologieNauka i wiedzaSłownik naukowyKalendarz Majów
A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z

Kalendarz Majów

Kalendarz Majów to kalendarz używany między II a IX wiekiem n.e. przez cywilizację Majów. Wiedza na jego temat pochodzi z hieroglificznych inskrypcji, które zachowały się na zabytkach kultury materialnej. Z kalendarzem majów jest związana złowieszcza przepowiednia dotycząca końca świata.

Majowie wierzyli, że 21 grudnia 2012 roku upłynie okres 13 baktunów, tj. około 5200 lat od daty początku cyklu w ich kalendarzu (1 baktun to niecałe 400 lat). Tego dnia kończył się jeden cykl, a rozpoczynał następny. Część naukowców, m.in. David Stuart z University of Texas, twierdzi, że długość poszczególnych cykli kalendarzowych nie musiała być taka sama, a kolejny z nich nie musiał trwać dokładnie tyle samo co poprzedni. Według nich Majowie wiedzieli, że współczesny cykl ma trwać nie 13 a 20 baktunów. Stąd koniec kalendarza przypada nie na grudzień tego roku, ale około 2800 lat później.

Niezależnie od sposobu obliczania daty, wątpliwości wzbudzają interpretacje samego wydarzenia. Ostatni dzień z 13 czy 20 baktunów miał być dniem szczególnym, ale niekoniecznie związanym z dramatem czy zagładą. Na odnalezionych tabliczkach, będących pozostałością po kulturze Majów (np. inskrypcja z miasta La Corona w Gwatemali), nie ma wzmianki o apokalipsie. Katastroficzne wizje związane z kalendarzem pojawiły się w XX wieku, w okresie popularności ruchu New Age.

 

źródło:pl.wikipedia.org , www.pap.pl

 

Zobacz także
 • Wzory skróconego mnożenia

  Wzory skróconego mnożenia to jedne z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych w matematyce wzorów. Posiadają szerokie zastosowanie. Dzięki nim można szybko...

 • Lutnia

  łac. Lyra, dop. łac. Lyrae, ozn.Lyrinna nazwa: LiraMały gwiazdozbiór nieba pn., częściowo położony w pasie Drogi Mlecznej. W Polsce najlepiej widoczny latem. Liczba gwiazd widocznych gołym okiem:...

 • stratosfera

  Warstwa atmosfery ponad troposferą, a poniżej mezosfery, gdzie temperatura wzrasta z rosnącą wysokością nad powierzchnią Ziemi.

 • atom Bohra

  Model atomu, zaproponowany przez Nielsa Bohra, który obrazuje atom jako elektrony krążące wokół jądra na wzór planet krążących wokół Słońca.

 • gegenschein

  Poświata na niebie w pobliżu ekliptyki i w kierunku przeciwnym niż położenie Słońca

Czytaj w Money.pl