Money.plTechnologieNauka i wiedzaSłownik naukowyJowisz
A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z

Jowisz

Jowisz jest największą planeta Układu Słonecznego zlokalizowaną jako piąta planeta w oddaleniu od Słońca. Jowisz jest jedną z planet gazowych, gdyż w niewielkim stopniu skład się z substancji stałych. Po Słońcu, Księżycu i Wenus jest najjaśniejszym obiektem na niebie. Jest widoczny gołym okiem na nocnym niebie, a nawet w ciągu dnia, gdy Słońce znajduje się nisko. Wokół planety istnieją słabo widoczne pierścienie. Jowisz posiada co najmniej 66 księżyców. Głównie składa się w 3/4 z wodoru i 1/4 z helu. Skaliste jądro Jowisza skład się także z cięższych pierwiastków. Czas obiegu wokół Słońca wynosi 12 lat.

Planeta została odkryta już w czasach starożytnych. Nazwa pochodzi od najważniejszego bóstwa mitologii Rzymian – Jowisza. Jowisz jest panem wszystkich bogów, jak i wszystkich zjawisk niebieskich.

Ciekawostką związaną z Jowiszem jest fakt, że wydziela on więcej energii, niż jej otrzymuje jej od Słońca. Naukowcy twierdzą, że w ten sposób planeta pozbywa się nagromadzonego ciepła wewnętrznego powstałego podczas powstawania.

 

źródło:pl.wikipedia.org

Zobacz także
 • skorupa

  Najbardziej zewnętrzna warstwa planety złożona na ogół z materiałów o stosunkowo małej gęstości

 • Perseusz

  łac. Perseus, dop. łac. Persei, ozn. PerGwiazdozbiór nieba pn., w Polsce najlepiej widoczny jesienią, częściowo gwiazdozbiór okołobiegunowy, przebiega przez niego pas Drogi Mlecznej. Liczba gwiazd...

 • Bode, Johann Elert

  1747 - 1826Astronom niemiecki, który próbował wyjaśnić rozmiary orbit planetarnych.

 • kosmogonia

  Dział astronomii zajmujący się badaniami pochodzenia ciał Układu Słonecznego. Kiedyś w zakres kosmogonii wchodziła też obecna kosmologia.

 • Wzór na ciąg harmoniczny

  Ciąg harmoniczny definiowany jest jako ciąg odwrotności kolejnych liczb naturalnych. Jest malejący, ponieważ każdy jego wyraz jest mniejszy od poprzedniego:  an+1 < an. Ciąg harmoniczny jest...

Czytaj w Money.pl