Historia jest nauką humanistyczna i społeczną zajmującą się badaniem przeszłości a także działań i wytworów ludzkich. Historia pochodzi od greckiego słowa istoria znaczącego badanie, dochodzenie do wiedzy. Historia należy do jednych z najstarszych dziedzin nauki. Jako samodzielna dziedzina pojawiła się w czasach oświecenia. Wynikiem badań historycznych jest opis dziejów (historiografia). Praca historyka polega na badaniu zjawisk z przeszłości poprzez krytyczna interpretację ich pozostałości i źródeł celem dotarcia do faktów. Historyk ma za zadanie ustalić i podjąć próbę odtworzenia faktów historycznych i wydarzeń z przeszłości.
Klasyczny podział epok dla historii Europy:
Historię ze względu na duże ilości materiałów i źródeł dzieli się na szereg węższych specjalizacji. Wśród nich możemy wyróżnić m.in. historię religii, historię prawa, antropologię historyczną, historię państwa, politykę historyczną, historię Kościoła, metodologię historii itd. Historii towarzyszy również szereg nauk pomocniczych wspomagających historyków w pracy np. numizmatyka, dyplomatyka, archiwistyka, genealogia, prasoznawstwo, heraldyka.
źródło:pl.wikipedia.org
Akronim od "microwave ampliphication by stimulated emission". Urządzenie wykorzystujące naturalne oscylacje atomów lub molekuł do wzmocnienia promieniowania w mikrofalowej dziedzinie widma...
zob. molekuła
Księżyc Urana. Odkrywca: Kavelaars i in. (1999). Parametry orbity, promień i masa księżyca nie są dobrze wyznaczone. Stephano jest postacią w "Burzy" Szekspira.
Najbardziej zewnętrzne warstwy atmosfery gwiazdy lub Słońca charakteryzujące się małą gęstością i wysoką (sięgającą milionów kelwinów) temperaturą. Znaczna temperatura sprawia, że korona silniej...
zob. gwiazdy zmienne zaćmieniowe