Money.plTechnologieNauka i wiedzaSłownik naukowyHemoglobina
A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z

Hemoglobina

Hemoglobina to czerwony barwnik znajdujący się we krwi oznaczany skrótami Hb lub HGB. Hemoglobina jest białkiem zawartym w erytrocytach. Odpowiedzialna za przenoszenie tlenu i dwutlenku węgla od i do komórek naszego organizmu. Hemoglobina przyłącza go w płucach i uwalnia w tkankach. W przypadku mutacji genu hemoglobiny mamy do czynienia z chorobami dziedzicznymi np. anemią sierpowatą czy talasemia.

Każda cząsteczka hemoglobiny składa się z czterech hemów i czterech globin. Istnieją niewielkie różnice w budowie białkowej hemoglobiny, dlatego wyróżniamy hemoglobinę płodową oraz hemoglobinę typu dorosłego.

Wartość hemoglobiny u dorosłego człowieka wynosi około 11 – 17,5 g/dl. Stężenie hemoglobiny jest zależne od wieku i płci. U kobiet jest zwykle niższe niż u mężczyzn. Jej najwyższy poziom mają noworodki. Hemoglobina jest podstawowym parametrem, dzięki któremu lekarz może rozpoznać niedokrwistość. Wartość hemoglobiny powyżej zalecanej normy może pojawić się wskutek odwodnienia organizmu (biegunka, wymioty), w nadkrwistości pierwotnej lub wtórnej, na skutek niedotlenienia. Hemoglobina poniżej normy może pojawić się na skutek niedokrwistości lub przewodnienia.

 

źródło:pl.wikipedia.org

Zobacz także
 • Zaćmienie Księżyca

  Zaćmienie Księżyca polega na zmniejszeniu zauważalnego blasku Księżyca na skutek jego wejścia w obszar cienia lub półcienia Ziemi. Zaćmienie występuje, gdy...

 • Wierzbiński, Stefan

  5.08.1910 - 14.07.1976Studia astronomiczne odbył w latach 1934-1939 w Poznaniu. Od 1937 pracownik tamtejszego Obserwatorium Astronomicznego, którego zadaniem były obserwacje i prace...

 • Korona Południowa

  łac. Corona Australis (lub Corona Austrina), dop. łac. Coronae Australis (lub Coronae Austrinae), ozn. CrAMały gwiazdozbiór nieba pd., w Polsce praktycznie niewidoczny (oprócz niewielkich...

 • jednostka astronomiczna

  ozn.: AU, j.a.Jednostka długości równa średniej odległości Ziemia-Słońce. Jest to długość wielkiej półosi orbity Ziemi wokół Słońca. 1 AU = 1,4959789 x 1011 m.

 • Acta Astronomica

  Czasopismo naukowe. Założone w roku 1929 przez Tadeusza Banachiewicza, prezesa PTA. Obecnie wydawca jest niezależny od PTA. Pismo jest wydawane w języku angielskim.

Czytaj w Money.pl