Money.plTechnologieNauka i wiedzaSłownik naukowyDysocjacja
A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z

Dysocjacja

Termin dysocjacja oznacza rozpad cząsteczek związku chemicznego na atomy, jony lub wolne rodniki. Dysocjacji ulegają związki posiadające wiązania jonowe lub wiązania spolaryzowane kowalencyjnie. Proces rozpadu cząstek jest odwracalny. W chemii wyróżniana jest dysocjacja elektrolityczna oraz dysocjacja termiczna.

Dysocjacja elektrolityczna polega na rozpadzie związków na jony pod wpływem rozpuszczalnika. Zdysocjowany roztwór jest nazywany elektrolitem. Procesowi ulegają prawie wszystkie rozpuszczalne sole, wszystkie kwasy u wodorotlenki. Proces zachodzi w wodzie. W trakcie dysocjacji elektrolitycznej związek rozpada się na aniony i kationy.

Dysocjacja termiczna to rozpad cząsteczek związków pod wpływem temperatury. Im słabsze wiązanie chemiczne, tym niższa temperatura, w której zachodzi proces dysocjacji. Dysocjacji termicznej ulegają wszystkie związki chemiczne.

 

źródło:pl.wikipedia.org

Zobacz także
 • almukantarat

  Także: almukantarKoło na sferze niebieskiej, którego punkty mają jednakową wysokość nad horyzontem.

 • Wzór na objętość walca

  Walec jest bryłą geometryczną z ograniczoną powierzchnią walcową oraz dwiema płaszczyznami nierównoległymi do tej tworzącej wysokości . Jeśli płaszczyzny są prostopadłe do tworzącej wysokości mamy...

 • ciemna mgławica

  Chmura gazu lub pyłu, która zasłania światło gwiazd i galaktyk za nią leżących.

 • Wzór na falę stojącą

  Fala stojąca powstaje w obszarach ograniczonych, w momencie kiedy biegnąca w jednym kierunku fala nakłada się na falę odbitą od granicy obszaru i zmierza w przeciwnym kierunku. Fala stojąca może...

 • czas uniwersalny

  Także: czas GreenwichŚredni czas słoneczny południka zerowego, przebiegającego przez Greenwich (Londyn). Oznaczenia: UT (Universal Time), GMT (Greenwich Mean Time).

Czytaj w Money.pl