Nazwa alfabet pochodzi od starogreckich nazw pierwszych liter alfabetu: alba i beta. Alfabet to najpopularniejszy sposób zapisywania mocy składający się ze znaków literowych charakterystycznych dla danego języka, które są uporządkowane w określony sposób. Nazwa alfabet jest stosowana w kliku znaczeniach np. alfabet Braille'a oznaczający pismo dla niewidomych, w którym poszczególne znaki składają się z wyciśniętych punktów ułożonych w rożnych kombinacjach; alfabet Morse'a – system telegraficzny umożliwiający porozumiewanie się na odległość składający się z kombinacji kresek i kropek; alfabet morski pozwalający porozumiewać się dwom statkom za pomocą flag; alfabet muzyczny, czyli zestaw liter łacińskich na oznaczenie kolejnych dźwięków; alfabet mimiczny używany przez głuchoniemych polegający na odpowiednim układaniu palców i dłoni; alfabet kodu genetycznego – oznaczanie poszczególnych elementów kodu.
Alfabet polski składa się z 32 liter i oparty jest na alfabecie łacińskim. Litery Q, V i X nie są zaliczane do alfabetu polskiego, ponieważ w polskim słowotwórstwie nie występują słowa z ich zastosowaniem. Występują jedynie w przypadku wyrazów obcego pochodzenia.
źródło:pl.wikipedia.org
Skupisko gromad galaktyk rozciągające się w gwiazdozbiorze Hydry i Centaura. W jego kierunku porusza się Lokalna Grupa Galaktyk (wraz z Drogą Mleczną).
łac. Phoenix, dop. łac. Phoenicis, oznaczenie skrótowe: Phe Gwiazdozbiór nieba południowego, w Polsce niewidoczny. Ulokowany poza Drogą Mleczną. Liczba gwiazd widocznych gołym okiem: ok. 40,...
Warstwa atmosfery ziemskiej między troposferą, a stratosferą w której temperatura powietrza nie zmienia się. Położona jest zwykle średnio między 11 a 15 km nad powierzchnią Ziemi.
Rzut równika ziemskiego na sferę niebieską; jest to koło wielkie, odległe o 90 stopni od obu biegunów niebieskich.
Organizacja Narodów Zjednoczonych jako organizacja międzynarodowa posiada swoja siedzibę w Nowym Jorku, powstała 24 października 1945 roku. Utworzona została w...