Money.plTechnologieNauka i wiedzaLeksykon PTAWąż
Leksykon Polskiego Towarzystwa Astronomicznego
A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z

Wąż

łac. Serpen, dop. łac. Serpentis, oznaczenie skrótowe: Ser
Gwiazdozbiór leżący po obu stronach równika niebieskiego. W Polsce gwiazdozbiór nieba letniego. Liczba gwiazd widocznych gołym okiem: ok. 60, zajmowany obszar: 637 stopni kw., najjaśniejsza gwiazda: alfa - Unuk Elhaia (2,65 mag). Gwiazdozbiór składa się z dwóch oddzielnych części, przedzielonych konstelacją Wężownika (Głowa Węża i Ogon Węża). W Wężu znajduje się jasna gromada kulista M 5, gromada gwiazd M 16 otoczona mgławicą gazową (Orzeł), gwiazda podwójna Beta Ser., W Ser - układ zaćmieniowy typu Beta Lyrae.
Wąż został umieszczony na niebie razem z Asklepiosem, bogiem sztuki lekarskiej i zdrowia, po jego śmierci. Wąż pomagał mu w poszukiwaniach i zbieraniu roślin leczniczych. Obecnie symbol węża stanowi godło zawodowe lekarzy.



Zobacz także
  • Ekonomia

    Ekonomia to nauka społeczna zajmująca się analizą i opisem produkcji, dystrybucji i konsumpcji dóbr. Słowo ekonomia pochodzi z języka greckiego i starożytni jej...

  • jon

    Atom, który zyskał lub stracił jeden lub kilka elektronów - a więc jest to atom elektrycznie nieobojętny (naładowany).

  • gwiazdy podwójne astrometryczne

    Gwiazdy podwójne, których tylko jeden składnik jest widoczny, ale obecność drugiego składnika może być wydedukowana z pomiarów zakłóceń, jakie wprowadza on w położeniu widocznej gwiazdy.

  • rok przestępny

    Rok kalendarzowy liczący 366 dni. Standardowy rok kalendarzowy wynosi 365 dni. Dodatkowy dzień doliczony jest w celu wyrównania różnicy między rokiem kalendarzowym a astronomicznym. W kalendarzu...

  • czas zimowy

    Czas obowiązujący w Polsce w okresie miesięcy zimowych. Zob. czas środkowoeuropejski.W wielu krajach obowiązuje zmiana czasu na letni/zimowy określana administracyjne.

Czytaj w Money.pl