Money.plTechnologieNauka i wiedzaLeksykon PTATrójkąt
Leksykon Polskiego Towarzystwa Astronomicznego
A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z

Trójkąt

łac. Triangulum, dop. łac. Trianguli, oznaczenie skrótowe: Tri
Mały gwiazdozbiór nieba południowego, w Polsce gwiazdozbiór nieba jesiennego. Liczba gwiazd widocznych gołym okiem: ok. 15, zajmowany obszar: 132 stopnie kw., najjaśniejsze gwiazdy: 3 wielkość gwiazdowa. W Trójkącie znajduje się pierwszy zaobserwowany kwazar (3C 48) oraz jasna galaktyka M 33, którą łatwo dostrzec gołym okiem.
Nazwa konstelacji pochodzi od trzech najjaśniejszych gwiazd, które tworzą razem wierzchołki trójkąta równoramiennego. Wcześniej określano ją jako Sycylia, gdyż starożytni Rzymianie uważali, że wyspa Sycylia została przeniesiona na niebo.
Zobacz także
 • Michelson, Albert

  19.12.1852 -Fizyk amerykański polskiego pochodzenia (urodzony w Strzelnie na Kujawach). Twórca interferometru optycznego, który został przez niego wykorzystany m.in. do pomiaru średnic gwiazdowych...

 • kosmonautyka

  Zob. astronautyka

 • Zamiana jednostek

  Pod pojęciem jednostka rozumie się obiekt o mierze ilościowej lub jakościowej. W różnych naukach inaczej definiuje się pojęcie jednostek. W fizyce to wzorcowa...

 • okna Kirkwooda

  także: przerwy Kirkwooda Obszar w pasie planetoid do 3,5 AU, w którym występuje ich niewiele. Jest to skutek rezonansów z Jowiszem.

 • Capella

  zob. Kapella

Czytaj w Money.pl