Money.plTechnologieNauka i wiedzaLeksykon PTASmok
Leksykon Polskiego Towarzystwa Astronomicznego
A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z

Smok

łac. Draco, dop. łac. Draconis, oznaczenie skrótowe: Dra
Duży gwiazdozbiór okołobiegunowy nieba północnego. W Polsce widoczny cały rok. Liczba gwiazd widocznych gołym okiem: ok. 80, zajmowany obszar: 1083 stopnie kw., najjaśniejsze gwiazdy: alfa - Thuban (3,65 mag), gamma - Etamin (2,23 mag).
Nazwa wywodzi się od mitycznego smoka o stu głowach, który był strażnikiem cudownej jabłoni w ogrodzie Hesperyd, rodzącej złote jabłka, które Herakles musiał zebrać w jednej z 12 swoich prac. W konstelacji Smoka leży północny biegun ekliptyki, a gwiazda Thuban była w starożytności gwiazdą biegunową. Znajduje się tu BY Dra - gwiazda stanowiąca prototyp jednej z klas gwiazd zmiennych, gwiazda symbiotyczna AG Dra.
Postać smoka tworzą gwiazdy bardzo małe, dlatego też początkujący obserwator może mieć problem z szybkim ich dostrzeniem. Ciało smoka położone jest między Wielką i Małą Niedźwiedzicą.
Zobacz także
 • okna Kirkwooda

  także: przerwy Kirkwooda Obszar w pasie planetoid do 3,5 AU, w którym występuje ich niewiele. Jest to skutek rezonansów z Jowiszem.

 • ekliptyka

  Płaszczyzna, w której leży orbita Ziemi, czyli w której dokonuje się ruch Ziemi dookoła Słońca. Nachylenie płaszczyzn ekliptyki i równika niebieskiego wynosi 23o27'.

 • Złota Ryba

  łac. Dorado, dop. łac. Doradus, ozn. DorMały gwiazdozbiór nieba pd., w Polsce niewidoczny. Liczba gwiazd widocznych gołym okiem: ok. 20, zajmowany obszar: 179 stopni kw., najjaśniejsze gwiazdy: 4...

 • krzemiany

  Grupa minerałów zbudowanych z krzemu i tlenu z dodatkiem jednego lub więcej innych pierwiastków. Te materiały stanowią 95% składu skorupy Ziemi.

 • Gromada Virgo

  Najbliższa nam gromada galaktyk. Składa się z ok. 2500, głównie spiralnych, galaktyk. Zajmuje na niebie obszar o rozmiarach ok. 12 stopni co znaczy, że jej rozmiar liniowy wynosi ok. 3 Mps.

Czytaj w Money.pl