Money.plTechnologieNauka i wiedzaLeksykon PTArok przestępny
Leksykon Polskiego Towarzystwa Astronomicznego
A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z

rok przestępny

Rok kalendarzowy liczący 366 dni. Standardowy rok kalendarzowy wynosi 365 dni. Dodatkowy dzień doliczony jest w celu wyrównania różnicy między rokiem kalendarzowym a astronomicznym.
W kalendarzu gregoriańskim, obowiązującym w Polsce dzień dołożony został do najkrótszego miesiąca lutego, który w roku przestępny wynosi 29 dni, a nie jak zwykle 28.
Rokiem przestępnym wypada w latach, które dają się podzielić przez liczbę 4.
Zobacz także
 • gal

  Jednostka miary pola grawitacyjnego odpowiadająca przyśpieszeniu grawitacyjnemu 1m/s2 .

 • prędkość radialna

  Składowa wektora prędkości skierowana do obserwatora. Oblicza się ją na podstawie przesunięcia ku czerwieni linii widmowych.

 • Tebe

  Także: ThebeKsiężyc Jowisza, czwarty wg kolejności rosnącej od planety. Odkrywca: S. Synnott (1979). Wielka półoś orbity 222.000 km, okres orbitalny 0,675 dnia, promień 50 km (55 x 45 km), masa...

 • czas środkowoeuropejski

  Czas obowiązujący w strefie południka 15o E. Jest on o godzinę późniejszy od czasu uniwersalnego. Jest to czas obowiązujący w Polsce w okresie zimowym. Oznaczenia: CSE, GMT+1.

 • Wzór na prawo Ohma

  Prawo Ohma jest prawem doświadczalnym, definiowanym jako prawo głoszące proporcjonalność natężenia prądu płynącego przez przewodnik do napięcia panującego między końcami przewodnika. Prawo Ohma nie...

Czytaj w Money.pl