Money.plTechnologieNauka i wiedzaLeksykon PTARea
Leksykon Polskiego Towarzystwa Astronomicznego
A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z

Rea

Także: Rhea
Lodowy księżyc Saturna, czternasty według kolejności rosnącej od planety. Odkrywca: G. Cassini (1672). Wielka półoś orbity 527.040 km, okres orbitalny 4,518 dni, promień 764 km, masa 2,49e21 kg. Model budowy zakłada, że we wnętrzu znajduje się skalne jądro usytuowane w lodzie wodnym.
Według mitologii Rea była siostrą i żoną Saturna, matką Demeter, Hadesa (Plutona), Hery, Hestii, Posejdona (Neptuna) i Zeusa (Jowisza).
W 2010 roku sonda kosmiczna Cassini odkryła w atmosferze Rei dwutlenek węgla i tlen. Jest to druga atmosfera, zaraz po ziemskiej zawierająca tlen.
Zobacz także
 • astrometria

  Także: astronomia pozycyjnaDziedzina astronomii, która zajmuje się głównie dokładnymi pomiarami położeń i ruchów gwiazd.

 • Wzór na napięcie elektryczne

  Napięcie elektryczne jest różnicą potencjałów elektrycznych pomiędzy dwoma punktami obwodu elektrycznego lub pola elektrycznego. Napięcie definiuje się również jako wykonywana pracę podzieloną...

 • Sławiński, Piotr

  1794 - 1830Astronom wileński, następca Jana Śniadeckiego jako kierownik Katedry Astronomii USB i dyrektor Obserwatorium Wileńskiego. Znacznie wzbogacił wyposażenie tego obserwatorium.

 • Messier, Charles

  26.06.1730 - 12.04.1817Pracownik Obserwatorium Morskiego w Paryżu. Odkrywca 16 komet i autor katalogu mgławic, który w założeniu miał chronić odkrywców komet od pomyłek. Katalog Messiera zawiera...

 • prędkość radialna

  Składowa wektora prędkości skierowana do obserwatora. Oblicza się ją na podstawie przesunięcia ku czerwieni linii widmowych.

Czytaj w Money.pl