Money.plTechnologieNauka i wiedzaLeksykon PTAPrometeusz
Leksykon Polskiego Towarzystwa Astronomicznego
A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z

Prometeusz

Wewnętrznych księżyc Saturna, trzeci według kolejności rosnącej od planety. Odkrywca: S. Collins (1980), na podstawie analizy zdjęć wykonanych przez sondę Voyager 1. Wielka półoś orbity 139.350 km, okres orbitalny 0,613 dnia, promień 46 km (72 x 43 x 32 km), masa 2,7e17 kg.
Księżyc jest ?pasterzem? pierścienia F Saturna i ma wpływ na jego strukturę. Fakt, iż siły pływowe Saturna nie doprowadziły do rozerwania obiektu, sugeruje, że ma on bardzo spoistą strukturę.
Według mitologii Prometeusz był tytanem, synem Japeta i Temidy , który wykradł ogień z Olimpu i dał go ludziom cierpiącym z powodu zimna i ciemności.
Zobacz także
 • perycentrum

  Punkt na orbicie, który jest najbliżej od ciała centralnego.

 • galaktyka eliptyczna

  Galaktyka o kształcie kulistym lub elipsoidalnym. W morfologicznej klasyfikacji galaktyk oznacza się ją symbolem E. Dokładniejsze oznaczenie to En, gdzie n oznacza stopień spłaszczenia galaktyki,...

 • Gromada Virgo

  Najbliższa nam gromada galaktyk. Składa się z ok. 2500, głównie spiralnych, galaktyk. Zajmuje na niebie obszar o rozmiarach ok. 12 stopni co znaczy, że jej rozmiar liniowy wynosi ok. 3 Mps.

 • gaz międzygwiazdowy

  Bardzo rozrzedzony gaz, który istnieje w przestrzeni między gwiazdami.

 • Armiński, Franciszek

  1789 - 1848Pierwszy profesor astronomii na utworzonym w 1816 r. Uniwersytecie Warszawskim. Założyciel i pierwszy dyrektor Obserwatorium Warszawskiego, oficjalnie otwartego w 1826 r.

Czytaj w Money.pl