Money.plTechnologieNauka i wiedzaLeksykon PTAplazma
Leksykon Polskiego Towarzystwa Astronomicznego
A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z

plazma

Gaz zjonizowany w bardzo dużym stopniu, w którym liczba swobodnych elektronów jest porównywalna z liczbą jonów dodatnich. Cząstki plazmy są naładowane, więc zachowuje się ona inaczej niż gaz i czasem jest nazywana czwartym stanem materii.
Znaczna liczba jonów z różnym ładunkiem i swobodnie poruszające się elektrony sprawiają, że plazma wchodzi w interakcje z polem elektromagnetycznym, magnetycznym i elektrycznym. Plazma przewodzi również prąd elektryczny, którego opór maleje wraz ze wzrostem temperatury.
W zależności od przedmiotu badań wyróżnia się: plazmę gorącą, zimną, kwarkowo-gluonową i wyładowania pierścieniowego.
Zobacz także
 • dzień gwiazdowy

  Czas, w którym planeta dokonuje pełnego obrotu wokół swojej osi mierzonego nie względem Słońca, ale względem odległych gwiazd.

 • Hyperion

  Jeden z księżyców Saturna, szesnasty według kolejności rosnącej od planety. Odkrywcy: W. Bond i W. Lassell (1848). Wielka półoś orbity 1.481.100 km, okres orbitalny 21,277 dni, promień 143 km (185...

 • Wzór na pole ośmiokąta

  Ośmiokąt to wielokąt o ośmiu bokach, który jest figurą wypukłą, mającą wszystkie 8 boków równej długości i 8 kątów równej wielkości. Ośmiokąt foremny można skonstruować również rysując dwie proste...

 • czas zimowy

  Czas obowiązujący w Polsce w okresie miesięcy zimowych. Zob. czas środkowoeuropejski.W wielu krajach obowiązuje zmiana czasu na letni/zimowy określana administracyjne.

 • ADC

  The Astronomical Data CenterCentrum danych astronomicznych przy Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda w Greenbeld w stanie Maryland w USA.

Czytaj w Money.pl