Money.plTechnologieNauka i wiedzaLeksykon PTANeptun
Leksykon Polskiego Towarzystwa Astronomicznego
A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z

Neptun

Planeta Układu Słonecznego, ósma licząc w kolejności rosnącej od Słońca. Promień orbity 4504,30 mln km (30,06 AU), okres obiegu 164,79 lat, promień 24766km, masa 1,02e26 kg, obrót wokół osi 0,67 dnia. Atmosfera zbudowana jest z wodoru, helu, niewielką ilością węglowodorów i azotu oraz wody, metanu i amoniaku. Cechuje się wzmożoną aktywnością i widocznymi układami pogodowymi. Wnętrze zbudowane jest z lodu i skał. Zawartość metanu na zewnętrznych warstwach planety barwi ją na niebieskawy kolor.
Planeta ma trzy główne pierścienie, zbudowane prawdopodobnie z cząsteczek lodów pokrytych krzemieniami lub materiałami węglowo-pochodnymi, nadającymi im czerwoną barwę.
Neptun posiada 13 księżyców, z czego największy to Tryton wynaleziony przez W. Lasella (1846).
Neptuna odkryli Galle i d'Arrest w dniu 23.09.1846 r. w pobliżu pozycji przewidzianej niezależnie przez Adamsa i La Vierra (na podstawie nieregularności w ruchu Jowisza, Saturna i Urana). Galileusz obserwował Neptuna w 1613 roku, gdy ten był w pobliżu Jowisza, ale uznał go za gwiazdę.
Według mitologii Neptun był bogiem mórz.
Zobacz także
 • gwiazda zmienna długookresowa

  Gwiazda zmienna z powodów swej natury fizycznej i której okres zmian blasku przekracza 100 dni.

 • asteroida

  Zob. planetoida

 • Wielki Wóz

  Siedem najjaśniejszych gwiazd w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy: Alioth, Dubhe, Alkaid, Mizar, Merak, Phecda, Megrez. Gwiazdy te tworzą na niebie łatwy do rozpoznania, charakterystyczny układ.

 • Lutnia

  łac. Lyra, dop. łac. Lyrae, ozn.Lyrinna nazwa: LiraMały gwiazdozbiór nieba pn., częściowo położony w pasie Drogi Mlecznej. W Polsce najlepiej widoczny latem. Liczba gwiazd widocznych gołym okiem:...

 • astronomia praktyczna

  Dział astronomii, wykorzystujący astronomię sferyczną, astrometrię i mechanikę nieba do różnych zastosowań praktycznych jak wyznaczanie współrzędnych miejsca obserwacji, nawigacja, pomiary...

Czytaj w Money.pl