Money.plTechnologieNauka i wiedzaLeksykon PTAksiężyc
Leksykon Polskiego Towarzystwa Astronomicznego
A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z

księżyc

Naturalny satelita planety. Jedyny satelita Ziemi, będący jednocześnie najbliższym jej sąsiadem astronomicznym. Obok Słońca jest najjaśniejszym obiektem na niebie.
Nazwa wywodzi się z wierzeń słowiańskich, według których księcia określano księżycem w okresie między pierwszą kwadrą a nowiem.
Powierzchnia Księżyca zawiera liczne kratery uderzeniowe, które powstały wskutek zderzenia komety lub asteroidy z powierzchnią obiektu niebieskiego. Budowa wewnętrzna jest zróżnicowana. Składa się ze skorupy, płaszcza i jądra. Elementy te różnią się od siebie pod względem geochemicznym, w wyniku powstania efektu krystalizacji frakcyjnej magmy księżycowej na początku powstania satelity ziemskiego.
Zobacz także
 • Przypkowski, Feliks

  1872 - 1951Lekarz, miłośnik astronomii, twórca dostrzegalni astronomicznej i kolekcji zegarów słonecznych w Jędrzejowie.

 • kula ognista

  Także: fireballMeteor jaśniejszy niż magnitudo -3.

 • gaz doskonały

  Gaz w którym spełnione są pewne związki zachodzące między ciśnieniem, objętością i temperaturą tzw. prawa gazów doskonałych.

 • aurora

  zob. zorza polarna

 • liczba Wolfa

  Parametr określający liczbę plam na powierzchni Słońca. Ponieważ liczba plam jest związana z aktywnością słoneczną, liczba Wolfa może służyć do jej określania. Wzór na liczbę Wolfa: W = k (10g +...

Czytaj w Money.pl