Money.plTechnologieNauka i wiedzaLeksykon PTAIRAS
Leksykon Polskiego Towarzystwa Astronomicznego
A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z

IRAS

Infrared Astronomical Satellite. Kosmiczne obserwatorium astronomiczne promieniowania podczerwonego. Wprowadzony na orbitę 25 stycznia 1983 r., zakończył swoją misję ....... Pracował na falach 12, 25, 60 i 100 ?m. Dokonał przeglądu 96% powierzchni nieba. Rezultatem jego pracy jest m.in. odkrycie ok.350 tysięcy źródeł promieniowania podczerwonego, 6 komet, dysku pyłowego wokół Wegi (alfa Lyrae) i wielu innych gwiazd, wielu protogwiazd. Uwidocznił jądro naszej Galaktyki i odkrył ok. 75 tys. galaktyk, w których jest silna działalność gwiazdotwórcza.

Więcej: http://www.ipac.caltech.edu/ipac/iras/iras.htmlZobacz także
 • Wzór na sinus

  Funkcja sinus jest jedną z czterech funkcji trygonometrycznych. Funkcje trygonometryczne definiuje się w trójkącie prostokątnym jako stosunki odpowiednich boków. Funkcja sinus równa się ilorazowi...

 • ESA

  European Space AgencyEuropejska Agencja Badań Przestrzeni Kosmicznej. Jej dyrekcja i administracja znajduje się w Paryżu, a odpowiednie laboratoria badawcze w Holandii, Niemczech, Francji i Włoszech.

 • cząsteczka

  zob. molekuła

 • orbita oskulacyjna

  Teoretyczna orbita keplerowska, która jest styczna do rzeczywistej orbity ciała, taka, że prędkość na orbicie oskulacyjnej jest równa prędkości ciała w punkcie styczności.

 • galaktyka soczewkowata

  Typ galaktyk pośredni pomiędzy galaktykami eliptycznymi, a spiralnymi. W klasyfikacji morfologicznej galaktyk oznacza się ją symbolem S0.

Czytaj w Money.pl