Money.plTechnologieNauka i wiedzaLeksykon PTAGołąb
Leksykon Polskiego Towarzystwa Astronomicznego
A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z

Gołąb

łac. Columba, dop. łac. Columbae, oznaczenie skrótowe: Col.
Mały gwiazdozbiór nieba południowego, w Polsce widoczny częściowo na niebie zimowym. Odkrywca: J. Bayer (1603). Liczba gwiazd widocznych gołym okiem: ok. 40, zajmowany obszar: 270 stopni kw., najjaśniejsza gwiazda: alfa - Phakt.
Cechą charakterystyczną konstelacji Gołębia jest ciemny obłok materii międzygwiazdowej. Według teorii jest ona przyczyną wystąpienia na Ziemi epoki lodowej. Znaczny spadek temperatury powstał w efekcie przejścia Słońca przez ten obłok materii, ponieważ pewna ilość promieniowania słonecznego została wówczas pochłonięta.
Nazwa gwiazdozbioru nawiązuje do gołębicy, która ocalała na Arce Noego i po obniżeniu się poziomu wody jako pierwsza przyniosła gałąź latorośli na znak, że była na suchym lądzie.
Zobacz także
 • czas uniwersalny

  Także: czas GreenwichŚredni czas słoneczny południka zerowego, przebiegającego przez Greenwich (Londyn). Oznaczenia: UT (Universal Time), GMT (Greenwich Mean Time).

 • CCD

  charge-coupled deviceUrządzenie elektroniczne składające się z siatki elementów czułych na światło, które uwalniają elektrony gdy pada na nie światło. Prawie całkowicie wyparły kliszę fotograficzną...

 • Liczby zespolone

  Liczby zespolone to liczby, które są elementami rozszerzenia ciała liczb rzeczywistych o jednostkę urojoną i tj. pierwiastek wielomianu x2 + 1. Jednostka...

 • FIRST

  Far Infra-Red and Submilimetre TelescopeTeleskop kosmiczny do obserwacji w dalekiej podczerwieni budowany przez ESA.Więcej: R.Szczerba et al. Post. Astr. 2000, z. 4, s. 154.

 • sekunda atomowa

  Czas trwania 9 192 631 770 okresów fali świetlnej promieniowania odpowiadającego przejściu pomiędzy dwoma nadsubtelnymi poziomami stanu podstawowego atomu cezu-133.

Czytaj w Money.pl