Money.plTechnologieNauka i wiedzaLeksykon PTAByk
Leksykon Polskiego Towarzystwa Astronomicznego
A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z

Byk

1. łac. Taurus, dop. łac. Tauri, oznaczenie skrótowe: Tau
Duży gwiazdozbiór nieba północnego, położony wzdłuż ekliptyki, zaliczany do znaków Zodiaku. W Polsce gwiazdozbiór nieba zimowego. Liczba gwiazd widocznych gołym okiem: ok. 125, zajmowany obszar: 797 stopni kw., najjaśniejsze gwiazdy: alfa - Aldebaran (0,85 mag), beta - Nath (1,65 mag). W Byku znajdują się dwie najjaśniejsze gromady otwarte (Plejady, Hiady); Mgławica Krab (M 1), wewnątrz której zaobserwowano pierwszy znany pulsar; gwiazda T Tauri, od której wywodzi się jeden z typów gwiazd zmiennych.
Gwiazdozbiór Byka znany w starożytności nawiązywał do mitologii greckiej, według której Zeus chcąc podstępnie porwać księżniczkę Europę przybrał postać byka. W połączeniu z konstelacją Oriona tworzy obraz polowania.
2. Znak Zodiaku, w który Słońce wstępuje 20 lub 21 kwietnia, a opuszcza 21 lub 22 maja. Na skutek precesji osi Ziemi początek znaku znajduje się obecnie w gwiazdozbiorze Ryb.
Zobacz także
 • galaktyka nieregularna

  Galaktyka o wyglądzie, który nie pozwala przypisać jej do galaktyk eliptycznych lub spiralnych.

 • Konstytucja RP

  Konstytucja RP jest najważniejszym aktem prawnym Rzeczpospolitej Polskiej, uchwalona została 2 kwietnia 1997 roku przez Zgromadzenie Narodowe, zatwierdzona w...

 • ekstynkcja

  Osłabianie promieniowania w wyniku pochłaniania (absorpcji) i rozpraszania.

 • Wzór na pole ostrosłupa prawidłowego czworokątnego

  Ostrosłup prawidłowy czworokątny to figura, która ma w podstawie kwadrat, a wysokość pada na jego środek. Jego ściany boczne to cztery przystające trójkąty równoramienne. Ostrosłup prawidłowy...

 • gal

  Jednostka miary pola grawitacyjnego odpowiadająca przyśpieszeniu grawitacyjnemu 1m/s2 .

Czytaj w Money.pl