Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plNauka i wiedzaKalendariumWrzesień13 września - Julian Tuwim
Fot. boltron-/CC/Flickr

Julian Tuwim polski poeta żydowskiego pochodzenia urodził się 13 września 1894 roku w Łodzi, zmarł 27 grudnia 1953 roku w Zakopanem. Doskonale wszystkim znany jako pisarz, autor wodewili, skeczy, librett operetkowych i tekstów piosenek, jeden z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego.

 


Julian Tuwim jest ponadto współzałożycielem kabaretu literackiego „Pod Picadorem” i grupy poetyckiej „Skamander”. Bliski współpracownik tygodnika „Wiadomości Literackie”. Tłumacz poezji rosyjskiej, francuskiej, niemieckiej oraz łaciny. Poeta podpisywał się aż czterdziestoma pseudonimami m.in. Oldlen, Tuvim, Schyzio Frenik, Wim, J. Wim, Pikador, Roch Pekiński. Rok 2013 uchwałą sejmu z 7 grudnia 2012 roku ogłoszony został rokiem Juliana Tuwima.


Poeta zadebiutował w 1911 roku przekładem na esperanto utworów Leopolda Staffa. W roku 1913 jego wiersz Prośba opublikowany został w „Kurierze Warszawskim”. Poeta podpisał utwór inicjałami St. M, poznanej w 1912 roku, swojej przyszłej żony Stefanii Marchiówny.


W latach 1916 – 1918 studiował filozofię oraz prawo na Uniwersytecie Warszawskim, ukończył jedynie po jednym semestrze. W trakcie studiów rozpoczęła się jego współpraca z czasopismem Pro Arte et Studio. Ponadto był jednym z założycieli grupy poetyckiej Skamander w 1913 roku. W młodości inspirowała go twórczość Leopolda Staffa, był również członkiem i założycielem Związku Artystów i Kompozytorów Scenicznych (ZAiKS).


Tuwim jest przede wszystkim autorem tekstów kabaretowych, rewiowych i librecistą oraz autorem tekstów politycznych. Ponadto jest autorem i redaktorem pism literackich i satyrycznych. Poeta jest również bardzo znany jako autor popularnych wierszy dla dzieci, m.in. Lokomotywa, Ptasie radio, Pan Hilary, Słoń Trąbalski, Bambo. Bibliofil i kolekcjoner kuriozów (Czary i czarty polskie, Pegaz dęba, Cicer cum caule). Poza dziełami charakteryzującymi się niebywałym pięknem i kulturą słowa, Julian Tuwim tworzył także wiersze pisane językiem potocznym, czy wprost wulgarnym (np. „Do prostego człowieka” czy „Wiersz, w którym autor grzecznie, ale stanowczo uprasza liczne zastępy bliźnich, aby go w dupę pocałowali”).

 

źródło.pl.wikipedia.org

literatura, wrzesień, poezja, wiersze, julian tuwim, 13 września
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl