Money.plNauka i wiedzaKalendariumLuty

Kalendarium

13 luty - środa popielcowa

13 luty - środa popielcowa

Środa popielcowa określana inaczej popielcem w kalendarzu chrześcijańskim przypada na pierwszy dzień wielkiego postu. Tego dnia podczas mszy świętej według obrzędów katolickich kapłan czyni popiołem znak krzyża na głowie. W Polsce od jakiegoś czasu praktykuje się tą tradycję, ma to przypomnieć wierzącemu o kruchości życia i nieuchronnej śmierci.

19 lutego - urodziny Mikołaja Kopernika

19 lutego - urodziny Mikołaja Kopernika

Mikołaj Kopernik najbardziej popularny polski astronom autor dzieła „De revolutionibus orbium coelestium”, w którym bardzo szczegółowo przestawia heliocentryczną wizję Wszechświata.

7 lutego - tłusty czwartek

7 lutego - tłusty czwartek

W tym roku 7 lutego wypada tłusty czwartek. W kalendarzu chrześcijańskim za tłusty czwartek przyjmowany jest ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Dzień ten rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Dzień, na który przypada tłusty czwartek jest ruchomą datą i jest zależny od daty Wielkanocy. Tłusty czwartek musi wypadać przed okresem Wielkiego Postu, przed Środą Popielcową.

28 lutego - abdykacja Benedykta XVI

28 lutego - abdykacja Benedykta XVI

Papież Benedykt XVI ogłosi abdykacje 28 lutego o godz. 20. Wtedy to rozpocznie się okres nieobsadzonej stolicy (łac. sede vacante). Papież Benedykt XVI osobiście poinformował podczas konsystorza, że zakończy swój pontyfikat 28 lutego.

14 lutego

14 lutego

14 lutego co roku świętujemy Dzień Zakochanych! Nazwa święta pochodzi od św. Walentego, który 14 lutego jest wspominany w liturgii w Kościele katolickim. Walentynki są obchodzone od czasów średniowiecza. Obchodzone początkowo w południowej i zachodniej Europie, potem przywędrowały do Europy północnej i wschodniej.