Money.plNauka i wiedzaKalendariumKwiecień2 kwietnia - śmierć Jana Pawła II
Fot. José Cruz/Abr/CC/Wikipedia

W sobotę 2 kwietnia o godzinie 21:37 zmarł papież Jan Paweł II. Jego śmierć, jako głowy Kościoła katolickiego została ogłoszona publicznie, a informacja o niej natychmiast przekazano całemu światu. Rada Ministrów uchwałą z 3 kwietnia 2005 wprowadziła żałobę narodową na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej od dnia 3 kwietnia 2005 do dnia pogrzebu.

 

 

 

 

Jan Paweł II jest uznany za błogosławionego przez Kościół katolicki, był polskim biskupem rzymskokatolickim oraz biskupem a następnie arcybiskup metropolitą krakowskim, kardynał, 264. papież i 6. suwerenny władca Państwa Watykańskiego. Ponadto uznany został za kawalera Orderu Orła Białego.

 


 

Jan Paweł był poetą oraz politologiem, a także aktorem, dramaturgiem oraz pedagogiem. Ponadto zajmował się filozofią historii, fenomenologią, mistyką, był również przedstawicielem personalizmu chrześcijańskiego.

 

 


Jan Paweł II przed objęciem papiestwa znany jako Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach jako drugi syn Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich. Rodzina Wojtyłów pochodzi z Czańca mieszczącego się obok Lipnika. Karol Wojtyła ochrzczony został w kościele parafialnym 20 czerwca w 1920 roku, przez księdza Franciszka Żaka, kapelana wojskowego. Jego rodzicami chrzestnymi byli Józef Kuczmierczyk, szwagier Emilii Wojtyły, i jej siostra, Maria Wiadrowska.


 

 

 

13 października 1946 roku Karol Wojtyła został subdiakonem alumn Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Krakowie, już tydzień później został diakonem. 1 listopada 1946 roku kardynał Adam Stefan Sapieha wyświęcił go na księdza a 15 listopada późniejszy papież razem ze klerykiem Stanisławem Starowieyskim wyjechał do Rzymu, aby kontynuować studia na Papieskim Międzynarodowym Athenaeum Angelicum. W 1948 roku ukończył studia z dyplomem summa cum laude.

 

 

W roku 1978 na zwołanym po śmierci Jana Pawła I drugim konklawe Karol Wojtyła został wybrany na papieża, nadano mu imię Jan Paweł II. Wynik wyboru ogłoszono 16 października o godzinie 16:16. Formalna inauguracja pontyfikatu miała miejsce w trakcie mszy św. na placu Św. Piotra 22 października 1978.

 

 

źródło:pl.wikipedia.org

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl