Współcześnie coraz bardziej na znaczeniu zyskują świetlówki oparte na technologii LED. Postęp technologiczny sprawił, że tradycyjne żarówki stały się zdominowane przez technologie bardziej wydajniejsze i zużywające prawie o połowę mniej energii.
Mysz komputerowa stanowi podstawowy elementem wyposażenia tradycyjnego komputera. Najstarszą wersją jest myszka mechaniczna, która została skonstruowana przez Douglasa Engelbart'a w 1964 roku. Składała się ona z metalowej kulki pokrytej gumą i mechanizmu rolek. W trakcie przesuwania myszką, kulka trąc o powierzchnię wprawiała rolki w ruch, w skutek czego na ekranie monitora odzwierciedlany był ich ruch w postaci kursora. Wadą tego typu myszy była znaczna podatność na zabrudzenie i tym samym częstsze awarie.
Co sprawia, że kilkaset tonowa maszyna potrafi wzbić się w niebo, lecieć setki kilometrów i bezpiecznie wylądować na płycie lotnika? Na to pytanie można będzie odpowiedzieć poznając budowę oraz sposób w jaki latają samoloty.
Każdy z nas niejednokrotnie przemieszczał się windą w wysokich mieszkalnych wieżowcach i biurowcach. Choć mimo popularności mało kto z nas zna mechanizm działania wind.
Urządzeniem, które zrewolucjonizowało w latach pięćdziesiątych XIX wieku branżę odzieżową jest maszyna do szycia. Po raz pierwszy została ona skonstruowana w 1970 roku przez Thomasa Sainta, londyńskiego stolarza meblowego. Do powszechnego jej wykorzystania w europejskich i amerykańskich domach przyczynił się Isaac Merritta Singer, który udoskonalił sprzęt o napęd elektryczny. W swojej długiej historii maszyna do szycia podlegała częstszym modyfikacjom i niejednokrotnie nowe patenty były przyczyną wielu wojen między wynalazcami.
Antena jest urządzeniem służącym do wysyłania lub też odbierania fal elektromagnetycznych rozchodzących się w przestrzeni. Wyróżnia się anteny nadawcze, odbiorcze i spełniające obie funkcje, nadawczo-odbiorcze. Odbiorem programów radiowych i telewizyjnych retransmitowanych przez satelity umieszczone na orbitach zajmuje się antena satelitarna.
Obecnie coraz powszechniej w różnych technikach oświetleniowych wykorzystuje się diody, aniżeli żarówki. Dioda jest przyrządem elektrodowym zawierającym dwie elektrody (anodę i katodę). Emituje ona światło dzięki przetwarzaniu sygnałów elektrycznych.
W dzisiejszych czasach jednym z najbardziej pożądanych surowców ziemskich jest ropa naftowa, określana zamiennie jako czarne złoto. Z tej substancji powstaje bardzo wiele produktów, począwszy od gazu, po benzynę, na asfalcie kończąc.
Na rynku urządzeń kuchenny coraz popularniejsze stają się płyty grzewcze działające na zasadzie indukcji elektromagnetycznej. Powstałe pole magnetyczne umożliwia nam szybkie, oszczędne gotowanie i nie powoduje ryzyka poparzenia. Pierwsze płyty indukcyjne znane już były w latach siedemdziesiątych w Stanach Zjednoczonych.
Obiektyw jest nieodzowną częścią każdego urządzenia optycznego. Może on stanowić pojedynczą soczewkę lub też ich układ.