Aerozole są najpowszechniejszą odmianą gazozoli. Jest to układ koloidalny, w którym ośrodkiem rozpraszającym jest powietrze, podzielone zostały na mgły (cząstki ciekłe) i dymy ( cząstki stałe ).
Abakus jest jednym z pierwszych przyrządów do liczenia, który stosowany był już w starożytnej Grecji. Jego nazwa pochodzi od greckiego abax, co oznacza płytę. Prawdopodobnie dlatego, że niegdyś kamyki umieszczano w wykrytych żłobkach płytki albo w ziemi. Poszczególne jednostki oznaczały jedności, dziesiątki, setki.
W potocznym języku pod określeniem alkohol rozumie się zazwyczaj alkohol etylowy (etanol) lub napój alkoholowy. Jednak w chemii są to związki organiczne zawierające jedną lub więcej grup hydroksylowych połączonych z atomem węgla.
Ambulans jak powszechnie wiadomo jest środkiem transportu przeznaczonym do przewozu osób chorych oraz rannych.
Jedną z najmłodszych konstrukcji, wodno-lądowego pojazdu jest amfibia wyprodukowana przez firmę Gibbs Technologies powstałą w 1995 roku. Na drodze poruszać się mogła z prędkością do 160 km/godz., w wodzie ponad 50 km/godz, dzięki wbudowanemu unikalnemu systemowi składania kół.
Początkowym urządzeniem wykorzystywanym w przypadku problemów ze słuchem, była specjalnie skonstruowana trąbka słuchowa. Jednak w wielu przypadkach zastosowanie jej nie poprawiało w znaczny sposób jakości dźwięku.
Arytmometr to poprzednik kalkulatora, został stworzony jako mechaniczna maszyna licząca, w ówczesnym okresie używano go do wykonywania dodawania lub odejmowania, natomiast mnożenie i dzielenie możliwe było poprzez wielokrotne powtarzanie działań.
Atom to podstawowy składnik materii, jego termin wprowadzony został przez starożytnych Greków, jednak prowadzone wówczas badania nad nim nie opierały się na żadnych danych empirycznych, a jedynie na filozoficznej koncepcji natury rzeczywistości.
Wśród tradycyjnych zegarków odmierzających nieubłaganie uciekający czas znajduje się zegar atomowy. Jest on najdokładniejszym przyrządem, bazującym na zaawansowanej fizyce.
Radio jest urządzeniem elektrotechnicznym, dzięki któremu odbierane są fale elekromagnetyczne znajdujące się w otaczającej nas przestrzeni. Tradycyjny odbiornik radiowy wpierw przetwarza ruchy fal na procesy elektryczne, następnie wytwarza z nich dźwięki. Pierwsze funkcjonujące odbiorniki powstały pod koniec XIX wieku.