W świecie fotonów ekscentrycy są skazani na samotność - tylko te cząstki, które są nierozróżnialne, mogą tu z całkowitą pewnością połączyć się w pary w wyniku zjawiska nazywanego efektem Hong-Ou-Mandela. Efekt ten po raz pierwszy udało się sfilmować na Uniwersytecie Warszawskim.
Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) otrzymało nowe, dziesięcioletnie, pozwolenie na dalszą eksploatację badawczego reaktora jądrowego "Maria" - poinformował w środę PAP rzecznik NCBJ Marek Sieczkowski.
Po dwóch latach intensywnej modernizacji i kilku miesiącach poprzedzających ponowny rozruch, w Niedzielę Wielkanocną wznowił działanie Wielki Zderzacz Hadronów (LHC). Ten najpotężniejszy na świecie akcelerator cząstek znajduje się w CERN pod Genewą.
Słuchanie muzyki nasila aktywność genów działających ochronnie wobec neuronów, dlatego może obniżać ryzyko chorób neurodegeneracyjnych mózgu, jak choroba Parkinsona - informuje pismo "PeerJ". Jednak te korzystne efekty dotyczą tylko osób osłuchanych muzycznie.
Prof. Cezary Wójcik pisze o problemach w szanowanej placówce w przeddzień wyborów nowego prezesa PAN.
Wystarczy mrugnąć jednym okiem, aby obraz widziany przez nowe soczewki kontaktowe stał się 2,8 raza większy - informuje "New Scientist".
Osoby charakteryzujące się wysokim lękiem przed odrzuceniem aktywnie wykorzystują możliwości oferowane przez portal społecznościowy Facebook, by zyskać dowody sympatii i akceptacji - informuje pismo "Personality and Individual Differences".
Wśród pozytywnie ocenionych przez Komisję Europejską pomysłów, znalazły się projekty z udziałem naukowców z Warszawy, Łodzi i Wrocławia.
Laureat nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, jeden z trzech wynalazców masera i lasera miał 99 lat.
Odra, uważana w USA od dekady za wyeliminowaną, wraca, roznoszona przez osoby, który nigdy nie były szczepione. Przyczyną tego stanu rzeczy jest ruch antyszczepionkowy, popularny od lat 90.