Zrabowane antyki wracają do Chin z Norwegii

Zrabowane antyki wracają do Chin z Norwegii

Fot. mroach/CC BY-SA 2.0/Flickr
Norweskie muzeum przekaże Chinom marmurowe cokoły zrabowane w XIX wieku z cesarskiego letniego pałacu w Pekinie przez wojska francusko-brytyjskie - informuje serwis internetowy Xinhuanet.

Kode - Muzeum Sztuki w Bergen zawarło porozumienie z Uniwersytetem Pekińskim i chińską firmą Beijing Zhongkun Investment Group w sprawie przekazania do Chin siedmiu marmurowych cokołów, pochodzących ze zrujnowanego w 1860 roku cesarskiego pałacu letniego Yuanmingyuan w Pekinie, będących obecnie własnością norweskiego muzeum.

Muzeum Kode jest właścicielem kolekcji chińskiej złożonej z około 4000 chińskich artefaktów, w tym 21 marmurowych cokołów zdobionych delikatnymi motywami kwiatowymi wyrzeźbionymi na powierzchni.

Yuanmingyuan był kompleksem pałacowo-parkowym, będącym letnią rezydencją cesarzy z mandżurskiej Dynastii Qing (1644-1912 r.), położonym w odległości 8 kilometrów na północny zachód od murów Cesarskiego Miasta w Pekinie.

Kompleks został zbudowany w latach 1707-1744, zaś jego powierzchnia wynosiła 800 hektarów i była pięciokrotnie większa od powierzchni Zakazanego Miasta.

Pałace Yuanmingyuan zostały doszczętnie zniszczone i obrabowane przez wojska brytyjskie i francuskie w 1860 roku podczas II wojny opiumowej - zbrojnej interwencji kolonialnej Wielkiej Brytanii i Francji w Chinach.

Według zawartego porozumienia, we wrześniu 2014 roku siedem marmurowych cokołów ze zbiorów Muzeum Kode zostanie przekazanych Uniwersytetowi Pekińskiemu, gdzie będą eksponowane.

Artefakty pozostaną w Pekinie na stałe, ale - jak uzgodniono - nadal będą własnością norweskiego muzeum.

Uniwersytet Pekiński będzie współpracował z Muzeum Kode w badaniach eksponatów pozostających w kolekcji chińskiej muzeum w Bergen.

Czytaj więcej w Money.pl

chiny, muzeum, archeologia
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
humer
89.229.7.* 2014-02-23 15:08
A co ze "świętym prawem własności"? Złodziej nabywa takie prawa? To dlatego Niemcy i ruskie zwlekają ze zwrotem zagrabionych w Polsce dóbr? No bo Szwedzi już nabyli. I tylko ruchome można zwracać, a ziemi już nie trzeba?
co na to anglicy???
178.213.122.* 2014-02-22 12:19
co na to anglicy???