Zmiany w maturach. Religii nie będzie

Zmiany w maturach. Religii nie będzie

Fot. Reporter

Religia jest przedmiotem, który jest poza podstawą programową kształcenia ogólnego przyjmowaną przez ministra edukacji. Matura obejmuje, i będzie nadal obejmowała, tylko przedmioty z podstawy programowej - poinformowała minister edukacji Krystyna Szumilas.

Dziś w radiu Tok FM Szumilas przypomniała, że kwestia egzaminu maturalnego z religii była w tym roku tematem rozmowy na Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu.

Wyjaśniałam jaka jest sytuacja prawna nauczania religii. Religia jest nauczana według programu kościołów i związków wyznaniowych. Jest to przedmiot poza podstawą programową kształcenia ogólnego przyjmowaną przez ministra edukacji - przypomniała Szumilas. Zaznaczyła, że matura obejmuje tylko przedmioty nauczania, które znajdują się w podstawie.

Niedawno podpisałam rozporządzenie dotyczące matury w 2015 r. I tam wyraźnie jest powiedziane, że w części podstawowej matura się nie zmieni - nadal będą obowiązkowe egzaminy pisemne z języka polskiego, matematyki i języka obcego, a w części dodatkowej pisemnej matury uczniowie będą mogli wybrać przedmiot na poziomie rozszerzonym, przedmiot z podstawy programowej ministra edukacji - powiedziała minister.

Religia jest poza podstawą programową, a więc nie ma tutaj możliwości prawnych - podkreśliła.

Wiosną 2015 r. maturę będzie zdawać pierwszy rocznik uczniów, który uczy się zgodnie z nową podstawą programową kształcenia ogólnego (to obecni uczniowie klas I szkół ponadgimnazjalnych), stąd było konieczne wydanie przez minister edukacji nowego rozporządzenia regulującego zasady zdawania matury.

Dyskusja rozpoczęła się od wypowiedzi przewodniczącego komisji Episkopatu ds. wychowania katolickiego bp. Marka Mendyka dla Naszego Dziennika 17 maja. Strona Kościoła już pięć lat temu spełniła wszystkie formalne warunki, by maturzyści mieli możliwość zdawania religii na egzaminie dojrzałości, wciąż jednak nie ma pozytywnej decyzji ze strony ministerstwa - mówił. Według bp. Mendyka do połowy kwietnia MEN miało przygotować analizę prawną tego problemu. Miało przygotować dane, co jeszcze musi zrobić Kościół, a co ministerstwo, aby matura stała się przedmiotem maturalnym - mówił, dodając, że wciąż stronie kościelnej nie udało się umówić z przedstawicielami MEN na spotkanie w tej sprawie.

edukacja, matura, men, uczniowie, religia, szumilas
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
jajec
46.45.107.* 2013-05-26 20:23
"aby matura stała się przedmiotem maturalnym" - biskup Mendyk niech przestanie pić bo bzdury zaczyna pieprzyć!
A z religią won do salek katechetycznych przy kościołach, bo do szkół została wprowadzona nielegalnie ,wbrew obowiązującemu wtedy prawu!
wkurzony
156.17.104.* 2013-05-23 17:57
religia na maturze to tylko i wyłącznie podjęta przez hierarchów próba umocnienia pozycji religii w szkole.
Bo już zaczęło mówić się o jej usunięciu ze szkół i jest obawa, ze do tego dojdzie. A oni tego nie chcą - etaty dla księży - a o to tylko chodzi, a nie nauczanie religii - tej mogą nauczać przy kościele.

Polska nie jest państwem świeckim. Kiedy to się zmieni?
tata_maturzysty
178.182.231.* 2013-05-23 16:13
Jak kiedyś w wojsku - zawsze można dostać ponad 4 jako średnią z trzech: przeżegnania sie przed odpowiedzią, odpowiedzi merytorycznej i przeżegnania się na koniec po udanym podejściu. 6-1-6. Tego pragną hierarchowie...
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Zobacz więcej komentarzy (10)