Zmarła filozof, logik, prof. Barbara Stanosz

Zmarła filozof, logik, prof. Barbara Stanosz

Fot. sxc/cc/mihow

Polska filozof, tłumaczka i publicystka prof. Barbara Stanosz zmarła w wieku 79 lat - poinformował rzecznik prasowy Uniwersytetu Warszawskiego. Stanosz była autorką podręczników do nauki logiki oraz prac z dziedziny logicznej teorii języka.

Prof. Stanosz była wieloletnią pracowniczką Zakładu Logiki Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizując się w logicznej teorii języka.

Jest autorką tłumaczeń wielu pism wybitnego amerykańskiego filozofa analitycznego Willarda Van Ormana Quine'a. W jej tłumaczeniu w Polsce ukazały się takie jego książki jak m.in. "Filozofia logiki", "Granice wiedzy i inne eseje filozoficzne", "Od bodźca do nauki" czy "Z punktu widzenia logiki: dziewięć esejów logiczno-filozoficznych".

Prof. Stanosz była także założycielką i stałą współpracowniczką kwartalnika "Bez Dogmatu" oraz członkinią Collegium Invisibile, organizacji naukowej, skupiającej wyróżniających się polskich studentów i naukowców. W okresie stanu wojennego w Polsce Stanosz była jednym z pracowników uniwersyteckich, zabiegających o zwolnienia z aresztu studentów i pracowników naukowych.

Wśród jej głównych dzieł znajdują się m.in. wielokrotnie wznawiana "Logika formalna", po raz pierwszy wydana w 1969 r., oraz podręczniki akademickie: "Wprowadzenie do logiki formalnej - podręcznik dla humanistów" oraz "Ćwiczenia z logiki"; jest także autorką takich książek jak "10 wykładów z filozofii języka" (1991), "Empiryzm współczesny" (1991), "Logika języka naturalnego" (1999) czy "W cieniu kościoła, czyli demokracja po polsku" (2004), w której podejmowała temat klerykalizacji Polski.

"Nagminną słabością przekonań pozanaukowych jest jawna dysproporcja między stopniem ich uzasadnienia a stopniem pewności, z jaką są żywione. Jako pewne lub wysoce prawdopodobne traktowane są często twierdzenia bardzo słabo uzasadnione, a niekiedy zgoła pozbawione uzasadnienia. Dotyczy to, oczywiście, wierzeń religijnych, ale także rozmaitych innych przekonań, których nabywa się przez indoktrynację lub w wyniku zaufania źle wybranym autorytetom" - pisała w tekście "O racjonalności przekonań", opublikowanym w "Bez Dogmatu" w 2006 r.

Prof. Barbara Stanosz zmarła w sobotę. (PAP)

pj/ ls/

uczelnie, różne
PAP
Czytaj także
Polecane galerie