Zmarł nestor polskich astronomów - prof. Antoni Opolski

Zmarł nestor polskich astronomów - prof. Antoni Opolski

Fot. sxc/cc/hsks

Nie żyje nestor polskich astronomów prof. dr hab. Antoni Opolski. Uroczystości pogrzebowe zmarłego w poniedziałek naukowca odbędą się 22 marca we Wrocławiu - poinformowały Uniwersytet Wrocławski i Uniwersytet Opolski, uczelnie, z którymi był związany.

Antoni Opolski urodził się 11 czerwca 1913 roku w Rozwadowie koło Mikołajowa w powiecie Żydaczów we Wschodniej Galicji. Uczył się w szkołach we Lwowie i w Buczaczu. W 1931 roku rozpoczął studia astronomiczne Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie i w 1935 roku uzyskał dyplom magistra. Później odbył służbę wojskową uzyskując patent podoficerski na podporucznika. Został asystentem przy Katedrze Astronomii lwowskiego uniwersytetu i na tej uczelni obronił doktorat w 1939 r., jego promotorem był prof. Eugeniusz Rybka.

Brał udział w kampanii wrześniowej w 1939 r. Po otoczeniu jego oddziału przez Niemców, dostał się 17 września 1939 r. do niewoli. Przebywał w kilku obozach jenieckich. W 1945 r. został uwolniony przez oddziały brytyjskie.

Po wojnie wrócił do kraju i osiadł we Wrocławiu gdzie został pracownikiem w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu i Politechniki we Wrocławiu. Później pełnił funkcje prodziekana i dziekana Wydziału Matematyczno-Fizyczno-Chemicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. W latach 1956-76 pracował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu, której był także rektorem (1959-61). W latach 1968-72 był prorektorem Uniwersytetu Wrocławskiego, a następnie dyrektorem Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Na emeryturę przeszedł w 1983 r.

Nominacje profesorskie otrzymał w 1954 r. (na profesora nadzwyczajnego) i w 1964 r. (na profesora zwyczajnego). Jego zainteresowania naukowe obejmowały badania gwiazd zmiennych, w tym gwiazd pulsujących (cefeid). We Wrocławiu zajmował się astrofizyką, natomiast w Opolu spektroskopią atomową. Astronomowie mówią o nim: "nestor polskich astronomów, twórca wrocławskiej szkoły badania gwiazd pulsujących i opolskiej szkoły spektroskopii atomowej".

W latach 1959-63 przez dwie kadencje piastował funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. W roku 2003 został członkiem Honorowym Polskiego Towarzystw Astronomicznego.

Z okazji setnych urodzin Antoniego Opolskiego w czasopiśmie ,,Urania - Postępy Astronomii" nr 5/2013 ukazało się kilka artykułów przedstawiających jego życie i pracę, w tym ,,drzewo genealogiczne" jego naukowych wychowanków w kolejnych pokoleniach astronomów. Opolski wychował wiele pokoleń studentów oraz doktorów astronomii. Był także autorem podręczników.

Antoni Opolski został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotym Medalem Uniwersytetu Wrocławskiego.

Zmarł w wieku 100 lat, był prawdopodobnie najstarszym astronomem na świecie. Tak sędziwego wieku dożyło przypuszczalnie tylko dwoje innych astronomów: Charles G. Abbot (1872-1973) i Dorrit Hoffleit (1907-2007).

Pożegnanie akademickie odbędzie się w Klubie Uniwersyteckim w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego w najbliższą sobotę o godz. 12.15. Uroczystości pogrzebowe odbędą się tego samego dnia o godz. 14.00 na Cmentarzu Grabiszyńskim we Wrocławiu. (PAP)

cza/ agt/

kosmos, uczelnie, różne
PAP
Czytaj także
Polecane galerie