Zmarł kosmonauta Borys Morukow

Zmarł kosmonauta Borys Morukow

Fot. Hochgeladen von Henristosch/wikimedia/Gemeinfrei
Miał 64 lata. Był uczestnikiem lotu kosmicznego w 2000 roku i misji STS-106 wahadłowca Atlantis. W 2010 roku był szefem eksperymentu Mars 500, najdłuższej symulacji lotu na Czerwoną Planetę.

Był lekarzem, specjalistą z zakresu medycyny kosmicznej i autorem ponad stu publikacji naukowych. Lot STS-106 w sierpniu 2000 roku dostarczył ładunek dla pierwszej załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) i przygotował stację do stałego zamieszkania. Morukow nadzorował wtedy rozpakowywanie statku kosmicznego Progres M1-3.

W 2007 roku opuścił korpus kosmonautów i pracował w moskiewskim Instytucie Problemów Biomedycznych Rosyjskiej Akademii Nauk (IMBP), której był wicedyrektorem.

Był dyrektorem projektu Mars-500. 3 czerwca 2010 roku rozpoczął się 520-dniowy eksperyment pozorowanego lotu na Marsa i pracy na powierzchni Czerwonej Planety. W eksperymencie, który zakończył się 5 listopada 2011 roku, wzięło udział trzech naukowców rosyjskich, a także Francuz, Włoch pochodzenia kolumbijskiego i Chińczyk.

kosmos, kosmonauta, borys morukow
PAP
Czytaj także
Polecane galerie