Zawody SAE Aero Design - sukces studentów Politechniki Wrocławskiej [WIDEO]

Zawody SAE Aero Design - sukces studentów Politechniki Wrocławskiej

Fot. PrntScreen z YouTube
Skonstruowany przez Polaków tak zwany samolot udźwigowy Drop zdeklasował rywali w klasie micro - jednej z trzech, w której toczy się rywalizacja.

 

W zawodach SAE Aero Design biorą udział studenci uczelni technicznych z całego świata o profilach lotniczych. Te prestiżowe zawody rozgrywane są od 1986 r. Zadaniem młodych inżynierów jest zaprojektowanie, skonstruowanie, zbudowanie i oblatanie zdalnie sterowanego modelu tzw. samolotu udźwigowego. Wygrywa drużyna, która zdoła wynieść jak największy ciężar w powietrze - przy jak najmniejszej masie własnej modelu. Samoloty rywalizują w trzech klasach: micro, regular oraz advanced.

Zawody odbywają się corocznie w USA i są podzielone na dwie edycje - wschodnią oraz zachodnią. Zespół studentów z PWr wziął udział w edycji zachodniej, która odbyła się w Fort Worth w stanie Teksas.

Jak poinformowała Joanna Pająk z biura prasowego Politechniki Wrocławskiej, wrocławski zespół konstruktorów Jet Stream wystawił w SAE Aero Design West dwie maszyny. Druga z nich - nazwana Nietoperz - zajęła piąte miejsce w klasie regular.

- Nasi piloci zapowiadali, że powalczą o podium i odnieśli sukces, chociaż warunki pogodowe nie były sprzyjające - dodała Pająk. Podkreśliła, że zespół z PWr już po raz szósty startował w konkursie SAE Aero Design West, a dotychczas najlepszym wynikiem było czwarte miejsce w 2010 roku.

Zespół Jet Stream tworzą studenci kilku wydziałów wrocławskiej uczelni: Wydziału Mechaniczno-Energetycznego z kierunku mechanika i budowa maszyn (specjalność inżynieria lotnicza), a także z Wydziału Mechanicznego, Chemicznego i Elektroniki. Szefem zespołu jest Zbigniew Kruk, prezes Akademickiego Klubu Lotniczego PWr.

Jak poinformowało biuro prasowe uczelni, jedną z nowości tegorocznej edycji konkursu był wymóg, by zamiast silników spalinowych zastosować napędy elektryczne w modelach. Zwycięski w klasie micro Drop to samolot udźwigowy o rozpiętości skrzydeł 1,6 m i wadze 700 g. Podczas zawodów uniósł 4 kg ładunku. Natomiast w klasie regular Nietoperz - przy rozpiętości skrzydeł 2,5 m i wadze ok. 3 kg - dźwignął 12 kg.

We wschodniej edycji zawodów, która odbędzie się między 11 a 13 kwietnia w Mariettcie pod Atlantą w stanie Georgia, wezmą udział studenci Politechniki Warszawskiej, działający w Studenckim Międzywydziałowym Kole Naukowym SAE.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
andy769
89.67.249.* 2014-04-05 17:46
te 4 kg starczy na zaawansowane wyposażenie elektroniczne - dron gotowy?
mikołaj123
83.12.23.* 2014-04-01 08:32
może zostaną ale w zagranicznych firmach
ron2000
83.24.217.* 2014-04-01 07:12
Może zostaną znanymi konstruktorami nowych polskich samolotów, samochodów, lub innych maszyn!