Zaćmienie Słońca już dzisiaj. Zobacz na żywo

Zaćmienie Słońca już dzisiaj. Zobacz na żywo

Fot. PAP/EPA

Dzisiaj wystąpi całkowite zaćmienie Słońca. Niestety, nie będzie widoczne z terenu naszego kraju - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Do zaćmienia Słońca dochodzi wtedy, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia ustawią się praktycznie w jednej linii. Rozmiary kątowe Księżyca i Słońca na naszym niebie są bardzo podobne i wynoszą około pół stopnia.

Ten zbieg okoliczności powoduje, że tarcza naszego naturalnego satelity jest w stanie całkowicie zakryć tarczę Słońca - wtedy mamy do czynienia z zaćmieniem całkowitym. Właśnie do takiego zjawiska dojdzie w nocy z 13 na 14 listopada b.r.

Niestety zaćmienie nie będzie widoczne ani z Polski, ani nawet z Europy.

Pas fazy całkowitej zaćmienia rozpocznie się 13 listopada 2012 roku o godzinie 21:35 naszego czasu na półwyspie Ziemia Arnhema w północnej Australii, około 260 km na wschód od miasta Darwin. Dalej, przetnie on półwysep Jork, następnie wkroczy na obszar Oceanu Spokojnego, przechodząc 500 km na północ od Nowej Zelandii. Zaćmienie zakończy się już 15 listopada 2012 o godzinie 00:48 na Oceanie Spokojnym, 500 km na zachód od wybrzeży Ameryki Południowej. Maksymalny czas trwania fazy całkowitej dla obserwatora na Ziemi będzie wynosił 4 minuty i 2 sekundy.

Częściowe fazy zaćmienia będą widoczne w środkowej i wschodniej Australii, na Nowej Gwinei, Nowej Zelandii, południowej części Oceanu Spokojnego, na Ziemi Elsewortha i części Ziemi Królowej Maud na Antarktydzie oraz na południowych krańcach Ameryki Południowej.

Do następnego zaćmienia Słońca dojdzie 10 maja 2013 roku i będzie to zaćmienie obrączkowe.

Dzisiejsze można oglądać dzięki projektowi live.gloria-project.eu:

kosmos, na żywo, słońce, zaćmienie słońca
PAP
Czytaj także
Polecane galerie