Wyrzut materii ze Słońca trafi w Ziemię. Będą zorze polarne

Wyrzut materii ze Słońca trafi w Ziemię. Będą zorze polarne

Fot. Joshua Strang/af.mil

Wczoraj rano aktywny obszar nr 1402 popisał się kolejnym dużym wybuchem, tym razem klasy M9. Materia w nim wyrzucona, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, dotrze jednak do Ziemi - informuje serwis NASA o nazwie SpaceWeather.com.


Na powierzchni Słońca, blisko siebie, znajdują się dwa aktywne obszary oznaczone numerami 1401 i 1402. Już od momentu pojawienia się na tarczy naszej dziennej gwiazdy, popisują się one wysoką aktywnością. Przykładowo, 19 stycznia obszar 1401 eksplodował w wybuchu klasy M3. Wyrzucona podczas niego materia dotarła wczoraj do Ziemi, powodując efektowne zorze polarne.

Zorze wciąż było widać na naszym niebie, gdy wczoraj, o godzinie 4:59, obszar 1402 popisał się kolejną potężną eksplozją - tym razem klasy M9. Niewiele zabrakło, aby zaliczyć ją do najwyższej klasy X. Wbrew temu, co twierdzą niektóre media, nie była to najsilniejsza eksplozja od 2005 roku, bo już w roku 2011 mieliśmy okazję obserwować kilka silniejszych wybuchów klasy X.

Materia wyrzucona w wybuchu poruszała się z prędkością 2200 km/s - nie była ona jednak skierowana bezpośrednio do naszej planety, przez co pierwotnie sądzono że minie Ziemię w bezpiecznej odległości. Okazało się jednak, że wyrzut był na tyle szeroki, a materii na tyle dużo, że zahaczy ona zarówno o Ziemię jak i o Marsa.

Według obliczeń naukowców strumień naładowanych cząstek dotrze do Ziemi dzisiaj około godziny 15:18 naszego czasu. Wieczór powinienobfitować więc w intensywne zorze polarne, mogą także pojawić się zakłócenia w łączności.

 

kosmos, zorza polarna
PAP
Czytaj także
Polecane galerie