Wybuchy na Słońcu. Czekają nas ciekawe obserwacje?

Wybuchy na Słońcu. Czekają nas ciekawe obserwacje?

Fot. NASA
W ostatnich dwóch dniach Słońce popisało się kilkoma wybuchami klasy M oraz najbardziej energetycznym wybuchem klasy X - informuje serwis SpaceWeather.com. Cząstki wyrzucane w wybuchach są kierowane w stronę Ziemi, więc najbliższe noce mogą przynieść zorze polarne.


Na powierzchni naszej dziennej gwiazdy rozbudowało się kilka aktywnych obszarów bogatych w plamy, które na dodatek zawierają dużą energię. Pozawala ona na pojawianie się wybuchów klasy M i X.

Wysoka aktywność rozpoczęła się 24 października o godzinie 2.30, kiedy to obszar nr 1877 popisał się wybuchem klasy M9. Niespełna 12 godzin później bogaty w plamy i potężny region 1875 pokazał wybuch o dwóch maksimach, które zaklasyfikowane zostały jako M2.5 i M3.5.

Dzisiejszy dzień rozpoczął się od wybuchu klasy M2.9, który wystąpił o godzinie 5.02. To wszystko było jednak preludium do wydarzenia z godz. 10.00 naszego czasu, kiedy to doszło do eksplozji zaklasyfikowanej do najbardziej energetycznej klasy X.

Większość aktywnych obszarów znajduje się w centrum tarczy Słońca, co oznacza, że naładowane cząstki wyrzucane w wybuchach kierowane są w stronę Ziemi. Najbliższe noce mogą więc obfitować w zorze polarne.

kosmos, słońce, wybuchy na słońcu
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
2013-11-08 19:28
Bardzo ciekawy materiał
"Słońce: z gwiazdy powstałeś i w gwiazdę się obrócisz"

http://newtimes.pl/slonce-z-gwiazdy-powstales-i-w-gwiazde-sie-obrocisz/