Woda w Chinach nie spełnia podstawowych wymogów?

Woda w Chinach nie spełnia podstawowych wymogów?

Fot. Polaris Images/East News
Chińskie służby sanitarne miały zastrzeżenia do co czwartego przebadanego baniaka na tamtejszym rynku. To głównie przez zbyt wysoki poziom bakterii - informuje gazeta Shanghai Daily.

Urząd badający żywność i leki przebadał ponad 2 tys. serii produkcyjnych i okazało się, że jakość 23 proc. jest poniżej standardów. W większości z nich kontrolerzy wykryli za dużą obecność bakterii w wodzie - podał chiński dziennik.

Tylko u największego chińskiego producenta napojów, Wahaha, w baniakach z wodą o pojemności 18,9 litra liczba bakterii przekraczała ośmiokrotnie krajowe normy. Shanghai Daily przypomina, że produkty tej firmy trafiały także na rynek w stolicy kraju, Pekinie. Podobna sytuacja miała miejsce u innych czołowych producentów, firm C'estbon i Robust.

W odpowiedzi na wyniki kontroli zanieczyszczone partie wody zostały wycofane z rynku, a firma Wahaha miała zwrócić klientom pieniądze. Producent zapowiedział także zerwanie współpracy z jednym z dostawców wody, u którego wykryto nieprawidłowości w jej transporcie i przechowywaniu, co w konsekwencji miało doprowadzić do zanieczyszczenia.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że Chiny nadal borykają się z problemem jakości artykułów spożywczych. Podczas tegorocznych kontroli wykryto m.in. obecność metali ciężkich w jedzeniu dla dzieci.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie