Włoska policja odkryła miejsca nielegalnych wykopalisk koło Rzymu

Włoska policja odkryła miejsca nielegalnych wykopalisk koło Rzymu

Fot. flickr/cc/isawnyu

Włoska policja poinformowała o zajęciu wielkiej liczby starożytnych artefaktów wydobytych nielegalnie ze stanowisk archeologicznych w okolicach Rzymu i rozpoczęciu śledztwa w tej sprawie - podał serwis internetowy France24.

W ubiegłym tygodniu włoska policja odnalazła i zajęła 18 tysięcy przedmiotów wydobytych podczas nielegalnych wykopalisk z trzech nieznanych wcześniej archeologom stanowisk, położonych w dolinie rzeki Aniene w okolicach Rzymu, oraz zamknęła te stanowiska.

Do odnalezionych stanowisk należy cmentarz z okresu rzymskiego, rzymska willa oraz sanktuarium Ekwów - starożytnego ludu italskiego zamieszkującego obszar na północny-wschód od Rzymu w okresie V-IV w. p.n.e.

Wśród przedmiotów zajętych przez policję znajdują się starożytne dzieła sztuki, rzymskie sarkofagi i stele - kamienne płyty nagrobne.

Funkcjonariusze policji rozpoczęli dochodzenie po odkryciu nielegalnych prac wykopaliskowych w miejscu położonym koło starożytnej rzymskiej drogi Via Tiburtina, zbudowanej w III w. p.n.e. i wiodącej z Rzymu do dzisiejszego miasta Tivoli, kiedy odnaleziono marmurowy sarkofag wydobyty przez rabusiów i pozostawiony przez nich na powierzchni.

Podczas przeszukiwań, dokonanych w miejscach zamieszkania kilku podejrzanych osób, policjanci odnaleźli wiele starożytnych artefaktów, a z zarekwirowanych komputerów uzyskali informacje o lokalizacjach wykopalisk prowadzonych przez przestępców.

Pięciu osobom postawiono zarzuty kradzieży reliktów kultury należących do państwa, prowadzenia nielegalnych wykopalisk oraz posiadania kradzionych przedmiotów. (PAP)

jot/ agt/

archeologia
PAP
Czytaj także
Polecane galerie