Wilczy Szaniec ma być lekcją historii

Wilczy Szaniec ma być lekcją historii

Fot. Przemyslaw Idzkiewicz/cc/wikimedia

Nowy dzierżawca byłej kwatery Hitlera Wilczy Szaniec chce, by zwiedzanie tego miejsca przez turystów było dla nich lekcją historii. Jego zdaniem zwiedzający powinni mieć okazję poznania tragicznego wpływu ideologii nazistowskiej na ówczesną Europę.

Na zdj. jeden ze schronów kompleksu

Spółka Wilcze Gniazdo będzie ponownie dzierżawić Wilczy Szaniec koło Kętrzyna (warmińsko-mazurskie) przez następne 20 lat, ponieważ wygrała przetarg ogłoszony przez Lasy Państwowe. Wilcze Gniazdo było jedyną firmą, która stanęła do licytacji czynszu dzierżawnego, druga firma, zainteresowana prowadzeniem działalności turystycznej w Gierłoży, wycofała się przed licytacją.

Przetargowi na dzierżawę b. kwatery Hitlera towarzyszyły publiczne wypowiedzi historyków, polityków i samorządowców, którzy zwracali uwagę na fakt, że prowadzenie działalności turystycznej w Gierłoży, nie może pozostawać bez kontroli. Wiceminister kultury Piotr Żuchowski mówił, że dotychczasowa formuła udostępniania obiektu turystom nie uwzględniała całego kontekstu historycznego, bo nie przekazywała zwiedzającym wiedzy o tym, czym był nazizm dla Europy.

Co na to Bartoszewski?Władysław Bartoszewski podkreślał, że Wilczy Szaniec nie jest obiektem obojętnym ideologicznie, dlatego nie może on być przekazany, choćby w formie dzierżawy, w czyjekolwiek ręce bez nadzoru.

Prezes spółki ponownie dzierżawiącej Wilczy Szaniec, Jan Załuska, powiedział, że dobrze przygotowana oferta dla zwiedzających musi pokazywać złożoność funkcji, jakie pełniła była kwatera Hitlera. Według niego obiekt w swej ofercie ekspozyjnej musi uwzględniać funkcję historyczną i w tym zakresie turyści będą mogli poznać genezę powstania kwatery na tle historii II wojny oraz rolę kwatery w czasie wojny, tło i historię zamachu na Hitlera w Gierłoży. Załuska dodał, że obiekt musi także spełniać funkcję edukacyjną, tak by zwiedzający mieli okazję poznać historię narodzin nazizmu oraz jego tragicznego wpływu na Polskę i Europę. Nowy dzierżawca chce także, by turyści poznali historię innych reżimów totalitarnych i ich wpływu na społeczeństwa europejskie.

Według Załuski Gierłoż to także architektoniczny obiekt, który jest przykładem innowacyjnej, jak na czasy II wojny, architektury militarnej, wpisanej na listę zabytków i jako taki należy go zachować. Jak podkreślił kompleks bunkrów reprezentuje szereg nowoczesnych i innowacyjnych na owe czasy rozwiązań budowlanych i konstrukcyjnych.

Na kolejnej stronie przeczytasz, z jaką propozycją wyjdą do ministerstwa

Poprzednia strona
  • 1
  • 2
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
miłośnik historii
46.113.211.* 2012-08-20 09:49
Jesteśmy z żoną bardzo rozczarowani drugą wizytą w tym historycznym miejscu stanowiącym wielonarodowe dobro kulturowe...miejsce dziś zmienione bo dzierżawione przez prywatne ręce. Ktokolwiek podjął tą decyzję, skazał fascynatów historii i zwiedzających na spora dawkę haniebnej "polskiej" komercji... i to w takim miejscu !
Dzierżawa tego terenu - co widać na miejscu - nie objęła warunków takich jak max ceny dla zwiedzających, nienaruszalność ruin jako zabytku itd... jak przypuszczam popelniono wiele błedów stąd wiele poniższych opinii forumowiczów :/ Można powiedzieć, że polska zawiść przemawia anonimowo na tym forum - jednak naprawdę nie warto godzić się na dewastację dobra kulturowego w imię komercji i zwyczajnego robienia kasy !!!
Przykład dla 2 dorosłych + dziecko (standardowy model polskiej rodziny)
1) cena wjazdu - jak na prywatny już teren: 46zł (same bilety+parking)... na wjeździe 2 Panów z Ochrony i SZLABAN
2) każda kolejna usługa typu: przewodnik, przewodnik turyst., mapa, WC itd płatne
3) hotel - po polsku - czyli zarobić ile można na "Niemcach"
4) ruiny kwatery na szczęście nie tak mocno jeszcze naruszone przez prywaciarza bo z większych zmian wprowadzono rozrywkę pt "strzelnica", którą zorganizowano w pozostałościach wilczego szańca (mam nadzieje, że konserwator trzyma rękę na pulsie bo za kilka lat można będzie pomylić to miejsce z wesolym miasteczkiem)
5) dziwię się włodarzom, gminie, że wydzierżawiła dziedzictwo kulturowe tej rangi w prywatne ręce. Każda gmiina,powiat województwo mając na swoim terenie taki zabytek powinna ustawowo utrzymywać, dbać, rozwijać takie perełki... Zapłaciłbym te 40-50zł na poczet utrzymania tego miejsca zarządzanego przez gminę, powiat...cokolwiek ale nie jakiemuś psudo-biznesmenowi nastawionemu na robienie kasy i niesmaczną a wręcz niegodną komercjalizację tego miejsca. Władze samorządowe lub ktokowliek kto odpowiada za dzierżawę, lub ją lobbował, tego miejsca - powinien za to odpowiedzieć, nie tylko przed zainteresowanymi historią.

Ocena: nie polecam za te pieniądze, radzę odlożyć wycieczkę do Gierłoży na następne lata; miejscowa ludność łapie się za głowę na samo pytanie o "wilczy szaniec". Mam nadzieję, że władze nie obudzą się po szkodzie tylko zaczną interweniować zanim to miejsce zostanie historycznie zdewastowane i pozbawione koloru.
szerszen 1717
178.36.18.* 2012-03-05 23:53
Bzdura, bzdura, bzdura! Ściema totalna. Współpraca z ministerstwem tylko po to, aby wyłudzić kasę! Przed 20 lat nic nie zrobił stary agent SB Załuska to i teraz nic nie zrobi! Farsa na oczach całego kraju!
Konrady Wallenrody
83.238.153.* 2012-03-04 15:19
Chyba lekcją sprawnej organizacji państwowej.My w czasie pokoju mamy tendencje odśrodkowe.
Zobacz więcej komentarzy (6)