Więźniowie rozpoczęli studia na katolickiej uczelni

Więźniowie rozpoczęli studia na katolickiej uczelni

Fot. Jacek Wajszczak/REPORTER
36 skazanych rozpoczęło studia licencjackie na kierunku praca socjalna - streetworkig na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Inauguracja roku akademickiego dla tych studentów miała miejsce w Areszcie Śledczym w Lublinie.


Dyrektor Instytutu Psychologii KUL, prof. Iwona Niewiadomska powiedziała, że idea kształcenia na poziomie studiów wyższych dla osób skazanych jest tak naprawdę eksperymentalna i nowatorska. Podstawowym celem jest stworzenie szansy skazanym na powrót do społeczeństwa oraz przeciwdziałanie ich stygmatyzacji i wykluczeniu społecznemu.

Według niej w sposób szczególny może temu służyć kształcenie na kierunku pomoc socjalna - streetworkig, w którym ci właśnie studenci z jednej strony nabywać będą umiejętności, kompetencje i wiedzę, ale z drugiej sami mogą wiele wnieść.

- Te osoby mają wiedzę nieraz znacznie szerszą o problemach występujących w tych trudnych środowiskach, niż pracownik socjalny. Dzięki temu mogą wskazać na wiele spraw dotyczących metod i sposobów wykonywania takiej pracy socjalnej na ulicy, jeśli będziemy ich słuchać - powiedziała.

Uruchomienie studiów dla osób skazanych było możliwe dzięki współpracy uczelni z Inspektoratem Służby Więziennej. Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane w czerwcu.

Studia rozpoczęło 36 skazanych (sami mężczyźni) z różnych zakładów karnych w Polsce. Zajęcia na pierwszym roku odbywać się będą na terenie Aresztu Śledczego w Lublinie. Na dwóch kolejnych latach studiów zajęcia będą realizowane w trybie grupy półotwartej - więźniowie będą mogli uczestniczyć w nich na uniwersytecie. Nadzór i koordynacja projektu leży w gestii Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Lublinie a zajęcia dydaktyczne prowadzą pracownicy KUL.

Osoby zakwalifikowane na studia musiały spełnić określone wymagania stawiane przez służbę więzienną oraz przejść na uczelni taką samą procedurę rekrutacji na studia jak wszyscy inni kandydaci.

Prof. Niewiadomska zapowiedziała, że cały proces kształcenia osób odbywających karę pozbawienia wolności na studiach wyższych będzie monitorowany i badany. Pracownicy Katedry Psychoprofilaktyki Społecznej KUL przeprowadzą badania sprawdzające skuteczność idei ułatwienia więźniom studiowania w procesie ich readaptacji społecznej.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
psychiatra Macierewicza
91.146.250.* 2013-11-05 15:31
to ma być zatkanie ujemnego przyrostu naturalnego na ich "uczelni" ?
Bug
89.78.175.* 2013-11-05 14:08
łoj tam, łoj tam - więzniowie i księża mają naprawdę wiele wspólnego
dm2013
195.205.221.* 2013-11-05 09:45
...szkółka niedzielna + wikt i opierunek + siłownia + kablówka... No kurcze przecież pozbawienie wolności to miała być kara! Kto da szanse tym zapuszkowanym trutniom zarobić na siebie? Przecież te wszystkie programy to jest jedynie pretekst by się wyrwać zza krat i kogoś obić i okraść!
Zobacz więcej komentarzy (5)