Wielkie lądowanie na Marsie. Co sprawdzi Łazik Curiosity?

Wielkie lądowanie na Marsie. Co sprawdzi Łazik Curiosity?

Fot. NASA/JPL-Caltech

Na jutro rano amerykańska agencja kosmiczna zaplanowała lądowanie na powierzchni Marsa automatycznego łazika Curiosity. Sonda posiada detektory wyprodukowane dla NASA przez polską firmę z Ożarowa Mazowieckiego.

Wśród zadań stawianych przed sondą jest analiza składu chemicznego marsjańskiego gruntu oraz sprawdzenie czy na Marsie występowało kiedyś życie. Instrumenty odpowiedzialne za to zadanie wyposażono w detektory podczerwieni wyprodukowane przez polską firmę VIGO System S.A.

- Uzyskaliśmy status oficjalnego dostawcy podzespołów dla NASA. Czujemy wielką satysfakcję, że mogliśmy w niewielkim zakresie przyczynić się do realizacji tej ambitnej misji - powiedział Mirosław Grudzień, prezes VIGO System S.A.

- Na pokładzie Curiosity zainstalowano różne instrumenty naukowe, w tym czułe spektrofotometry przeznaczone do badania oparów materiałów, które powstaną w wyniku oświetlania określonych miejsc na powierzchni gruntu silnymi impulsami laserowymi. Analiza składu wymaga zastosowania czułych detektorów podczerwieni, pozwalających zbadać widmo absorpcyjne badanych par, co pozwala ustalić jakie związki chemiczne występują w mieszaninie gazów - tłumaczy Grudzień.

Polska firma od 25 lat specjalizuje się w produkcji unikatowych, niechłodzonych detektorów podczerwieni do zastosowań w spektrometrii, analizatorach gazów, technice laserowej, bezprzewodowej łączności laserowej i technice wojskowej.

Tak prezentuje się artystyczna wizja łazika:


NASA/JPL-Caltech

Prawie cała produkcja firmy z Ożarowa Mazowieckiego trafia na eksport. Firma jest znana na świecie w swojej branży i otrzymała wyróżnienia krajowe i zagraniczne. Wśród otrzymanych nagród są m.in. amerykańska The Photonics Spectra Excellence Award za najbardziej innowacyjny produkt wprowadzony na rynek światowy oraz wyróżnienie od Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości za szczególny wkład w rozwój przedsiębiorczości w Polsce.

A tak wygląda on naprawdę:


NASA

Łazik Curiosity został wystrzelony z Ziemi w listopadzie ubiegłego roku, w ramach misji o nazwie Mars Science Laboratory. Lądowanie na Marsie ma nastąpić w kraterze Gale. Curiosity będzie największym w historii pojazdem poruszającym się po powierzchni Marsa.

kosmos, mars, łazik, curiosity
PAP
Czytaj także
Polecane galerie