Wielki sukces Polki na konkursie FameLab International [WIDEO]

Wielki sukces Polki na konkursie FameLab International

Fot. Monika Koperska, arch. pryw.

Monika Koperska, doktorantka z Uniwersytetu Jagiellońskiego, została wybrana przez publiczność FameLab International najlepszą popularyzatorką nauki na świecie. Jury konkursu przyznało jej srebrne miejsce w najbardziej prestiżowym konkursie na naukowego idola.

FameLab przypomina znane konkursy talentów. Jednak zamiast piosenkarzy, tancerzy czy ekwilibrystów w szranki stają fizycy, chemicy, biotechnolodzy i inni badacze z dziedziny nauk ścisłych. Uczeni biorący udział w konkursie mają tylko trzy minuty na to, aby w sposób zrozumiały i ciekawy opowiedzieć o zagadnieniach badawczych, którymi na co dzień się zajmują.

Krakowskiej badaczce i to wystarczyło, żeby zachwycić widzów międzynarodowego finału konkursu. Spośród dziesiątki naukowców z całego świata, to właśnie ją najbardziej pokochała publiczność, przyznając w głosowaniu miażdżącą większość głosów.

- Ogromnie się cieszę z wyróżnienia jakie mnie tu spotkało ale jeszcze większą radość sprawiła mi sama możliwość wzięcia udziału w tym wspaniałym konkursie, który pokazuje ludziom jak fascynująca potrafi być nauka - relacjonowała Koperska.

Zobacz zwycięską prezentację:

W czasie prezentacji przekonywała, że w epoce komputerów paradoksalnie to papier może okazać się najlepszym, bo najtrwalszym nośnikiem informacji. - Zapis cyfrowy ulega stopniowemu niszczeniu i już po kilku latach możemy nie odczytać danych z dysku CD, a po kilkunastu z dysku naszego komputera - tłumaczyła. - Książka wydrukowana na dobrym papierze przetrwa 300-400 lat. Zamiast więc myśleć tylko o pojemności nośnika, weźmy pod uwagę także jego trwałość, bo nawet największa baza danych na nic nam się nie przyda, jeśli nie będziemy mogli jej odczytać.

Czytaj więcej 30 tysięcy w trzy minuty. Tak się zarabia na... O tym, jak w 3 minuty zarobić na nauce 30 tysięcy i dlaczego nowe technologie wcale nie są dobre opowiada Monika Koperska, zwyciężczyni FameLabu. Koperskiej towarzyszyła trójka młodych naukowców z Polski, z którymi rywalizowała ona podczas polskiego finału FameLabu. Sama, za część tamtejszej wygranej, sfinansowała im wyjazd na finał międzynarodowy.

Monika Koperska jest doktorantką na Wydziale Chemii UJ. Jej pasją jest chemia konserwatorska, czyli ten jej obszar, który dba o zachowanie najcenniejszych skarbów dziedzictwa kulturowego. Jest autorką publikacji naukowych oraz aktywnie działa w organizacjach zrzeszających chemików. W 2009 roku jako absolwentka programu Erasmus Mundus Advanced Spectroscopy in Chemistry otrzymała podwójny dyplom magisterski Kraków-Lille. Aktualnie pełni funkcję prezesa Towarzystwa Doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego.

show, mam talent, famelab, monika koperska
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie